© | "Там, където има ваксина, особено уязвимите групи, би трябвало да се възползват от нея", каза за "Фокус" вирусологът проф. Радостина Александрова.
По думите ѝ за трите вируса, които ще бъдат основните "играчи" през сезона, в който вече навлязохме – есенно-зимният, има ваксини.
"За COVID-19 това е актуализираната ваксина, която от 11 септември вече е у нас. Тя е съобразена с един от последните варианти на вируса. Съответно за грип също е налична ваксина, включително има ваксина, която не се прилага чрез инжектиране, а чрез впръскване в носа. Тя е предназначена точно за децата и създава много добър имунитет и на "входната врата" на вируса и освен това им спестява притесненията, страха от убождането. За респираторно-синцитиалния вирус също са налични ваксини – две ваксини за хора, които са на 60 и повече години. Съответно едната от тях е разрешена и за бременни жени, като идеята е поставянето по време на бременността и изграденият впоследствие в майката имунен отговор да помогне на бебето чрез прехвърляне на антитела в него през плацентата така, че то да бъде защитено, особено през първите 6 месеца от живота си. Казах, че най-уязвими са бебетата, които са недоносени или пък имат някакво сърдечно, неврологично или белодробно заболяване, но както казва Американската педиатрична асоциация, най-голям брой хоспитализации всъщност са при децата, които са иначе здрави и родени на термин, просто защото те са много повече", допълни проф. Александрова.
Вирусологът посочи кои са най-честите симптоми при острите респираторни заболявания: "Отпадналост, може да има хрема, главоболие, зачервено гърло, температура. Грипът е характерен с много бързо, много внезапно, остро начало. Докато да речем, при COVID-19, за разлика от това, се разгръщат постепенно симптомите и им трябват може би 2-3 дена. Така че – да, познато ни е усещането за болки в ставите, в мускулите, които са много добре изразени при грипа".
Проф. Александрова препоръча при влошаване на състоянието непременно да се обърнем към медицински специалист. |