© | Местната власт е знаела за съществуването на старческия дом в Банкя. Това се е случило, когато алармирахме Главната инспекция по труда, че има хора, работещи без трудови договори. Има кореспонденция между кмета на града и тази институция. Това заяви Виктория Тахова, изпълнителен директор на Агенция за качеството на социалните услуги, в ефира на NOVA News.
"НАП ни сигнализира, че в Банкя има фирма, която работи като хоспис. Сигналът сочеше също, че там има възрастни хора в безпомощно състояние. Колеги установиха на място, че има 11 човека, уведомихме институциите, които имат отношение към закриване на тази институция. Ние можем или да отнемем лиценза, или да наложим санкция, не можем да затворим обекта. До момента имаме около 10 подобни сигнала за 4 години. Предложили сме хората, пребиваващи в нелегалните обекти, да бъдат преместени на други места, но самите пациенти трябва да са съгласни", обясни тя.
Тахова отбеляза още, че за времето от проверката в края на юни до пожара от 11 души в старческия дом са останали само четирима.
От своя страна бившият социален министър Иванка Шалапатова заяви, че е необходима промяна в Наказателния кодекс.
"Недопустимо е да се наказва със затвор шофьор без правоспобност, а жената, която е собственик на опожарения старчески дом в Банкя, да бъде допуснато да отглежда изключително уязвими хора. Такъв тип нерегламентирана грижа трябва да бъде инкриминирана. Нехуманното отношение към възрастните и нелегалното наемане на хора са сред осъдителните признаци на казуса. Социалният работник трябва да има правомощия да извежда пациент от социална институция при риск за него", смята тя. |