В България колоезденето става все по-предпочитано
Автор: Харитина Агопян 11:37 / 19.07.2024Коментари ()1219
©
В България колоезденето набира страшна скорост и става все по-предпочитано и алтернативно средство за предвижване на автомобила. Затова велоалеите трябва да бъдат неизменна част от градската инфраструктура. Това каза председателят на Федерацията по колоездене Евгени Балев в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“

Като новоизбран председател на Федерацията по колоездене Евгени Балев си поставя за цел колоезденето в България да си върне старата слава и да придобие по-голяма популярност. Според него това е постижимо, ако Федерацията подходи по-сериозно и се обърне повече внимание на високото спортно майсторство и на колоезденето като спорт.  "Искам да поддържаме топла връзка с всички наши партньори, за да можем да създаваме условия за развитието на спортното колоездене,“ каза той и добави, че от 2016 година насам България няма квота за участие в Олимпийските игри.

Председателят на Федерацията сподели още, че спортното колоездене става все по-атрактивно и за жените, като планинското колоездене и специално в дисциплината downhill Изабела Янкова е европейска и двукратна световна шампионка, както и двукратна носителка на европейската и световната купа. "Имаме голямото желание и мисля, че е постижимо да направим в България едно Европейско състезание по downhill през 2026 година на Витоша,“ сподели Евгени Балев и допълни, че България ще вземе участие и в Световното първенство по колоездене в една нова и интересна дисциплина – отборна щафета по часовник, в която участват 3 жени и 3 мъже.  

Тази година се навършват 100 години от провеждането на Обиколката на България, като тази година ще бъде нейното 71-во издание. Обиколката на България е една от най-старите в света, като преди нашата обиколка са били само обиколката на Франция, на Италия и на Белгия, разказа още той.

71-ото издание на Обиколката на България ще стартира на 24 август в София с пролог – индивидуално състезание по часовник, а на следващия ден ще бъде един от най-трудните етапи София-Троян, в който се преминава през Балкана и най-високата точка за обиколката – през Беклемето. Вторият етап е от Троян до Казанлък, в който отново се преминава през Балкана през връх Шипка. На следващия ден е равнинния етап Казанлък-Бургас, като на следващия ден се прави един трансфер и се стартира от Приморско. Този етап финишира в Сливен, като при Петолъчката отново се преминава Балкана при село Градец-Ичера, минава се през връх Българка и се финишира в Сливен. И последният етап е от Сливен до Казанлък, като отново се изкачва връх Шипка, но от другата страна, и се финишира в Габрово.

"На всеки етап има награждаване на победителите и връчването на лидерските фланелки – жълтата фланелка е за водача във временното класиране. Ще върнем виолетова фланелка за най-добър спринтьор, фланелка на червени точки, както на Тур дьо Франс, е за най-добър катерач. Ще има за млад, до 23 години, бяла фланелка и аз искам да има примерно една за най-добре представител се български състезател. Тази година ще имаме 18 чуждестранни отбора и 4 български, като за първи път имаме отбор с японски лиценз,“ обясни още председателят на Федерацията по колоездене Евгени Балев.


Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/V-Bulgariya-koloezdeneto-stava-vse-po-predpochitano-2192891
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.