© | Чрез различни инвестиции МОН помага на всяко едно училище в България да създаде среда, която има различни формати на учене - индивидуално, групово, екипно. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Наталия Митева, зам.-министър на образованието и науката.
По думите й съвременната образователна среда е това, което може да си представим като комбинация от едно съвременно пространство за учене, съвременно място за игра и съвременно място за работа: "Ние вече не говорим само за класни стаи и за училищни кабинети, а за среда, която излиза извън стените на класната стая, може да се случва в общите пространства в училище, ученето може да се случва навън - в музеи и културни институти, може да се случва и вкъщи онлайн. Общият знаменател на всички тези пространства е, че те предполагат някакъв режим на учене, възприемане и развиване на умения", обясни Наталия Митева.
Според зам.-министъра на образованието именно това трябва да бъде силата на образованието, а не наизустяването и възпроизвеждането на знания, а да има създаване на реални решения и решаване на проблеми от истинската среда: "Това може да се случи чрез STEM подходи и различни изследователски възможности може да подпомогнем учениците да бъдат адекватни в днешния и утрешния ден.
Тя отбеляза и инвестицията, която се прави от правителството и ЕК в 2260 български училища: "Инвестицията е на стойност над 500 млн. лв и тя стъпва като идея на 10-годишен опит в България за създаване на STEM среда".
Наталия Митева добави, че за МОН е изключително важно да отвори широко врати за учениците, за да се осъществи реалния учебен процес: "Една от най-честити критики е, че политикоправещите или тези, които стоят в Министерството не виждат достатъчно чести ученици и как те се справят с учебния материал. Ние пътуваме страшно много из страната, а най-хубавата част от нашата работа е, когато влезнем в училище". |