Писателят-пътешественик Веселина Филипова разказа за невероятните градчета по Амалфийското крайбрежие
Автор: ИА Фокус 22:00 / 10.02.2024Коментари ()1611
© Google
Амалфийското крайбрежие е обект на ЮНЕСКО и там са накацали градчета като Амалфи, Позитано, Равело и др. До градчето Ровело се стига по един ужасно стръмен път. Там се намират две вили. Във вила “Руфоло" се провежда Вагнеровият фестивал. Бокачо е вдъхновен в тази вила за “Декамерон", действието се развива в някои от разказите в тази вила. “Градината на душата" пък вдъхновява Вагнер за неговата опера “Парсифал". Това коментира в предаването "Куфарът на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова писателят-пътешественик Веселина Филипова.

Та разказва още за връх “Тора Маджоре , който предлага поглед от още по-високо на крайбрежието. Нацъфтели цветя, каменни тераси, страхотно белведере, езерца с лилии.  Другата вила “Чимброне" е по аристократична, там е правила турове елитната класа на Англия, която е обикаляла Италия и това е било част от техния живот. Английски лорд закупил мястото с вила “Чимброне" я превръща в градина. Тук е и Алеята на необятността, която стига до терасата на безкрайността. Мраморни статуи,  разположени на една правоъгълна тераса и се открива едно белведере от високо към морето, към синевата, прекрасно по всяко време на годината".

Друго красиво място туристите е градът на вилите Тиволи, който се намира на 30 км от Рим. Любим е на аристокрацията и на папите, на обикновените жители, които са намирали прохлада там. В Тиволи има много забележителни вили като “Десте" - една водна феерия, вила “Адриана" - огромно количество от римски останки. Вила “Грегориана" е един ландшафтен парк и  хидросъоръжение. През 1826 г. след наводнение папа Григорй обявява световен конкурс за изолиране на града от наводнения. Инж. Клементе Фоске печели конкурса с проект за двоен тунел от 300 м, който отвежда водите на реката извън града и там се образува красив водопад, който е края на двойния тунел и реката изтича в пропаст. Там се намира и долината на “Ата" с два храма на “Веспа" и на “Сибил", разказва Веселина Филипова.

Пулия е друга красива дестинация в Италия. “На мен любимите ми градчета са Отранто и бароковото Лече. Отранто е най-източната точка на Италия. Там се намира и Понте Чолу, което е един мост над една урва. Тази урва е пълна с плажуващи, със скачащи с блаженстващи, с всякакви туристи. Много е интересен брега на Отранто, защото е с циментови канали, за да се получи плитка брегова ивица, направена през 20-те години на ХХ век. Замъкът Отранто е другата забележителност. Катедралата е също много интересна, подът й е 600 кв. м площ мозайки  с различни сюжети - Дървото на живота, Адам и Ева, зодии, колелета. От там Данте се е вдъхновил за написването на “Божествена комедия".

Бароковото Лече е градчето, в което сградите са един апотеоз на Барока. Камъкът тук има главна роля, той е жълтеникав, лесен за обработка и е използван за направа на уникални балкони и антропонимни фигури - дяволи, ангели. Съществуват и работилници за картапести - фигури, които се правят от хартия, лепило и тел и представляват светци, исторически фигури, които можеш да си ги отнесеш вкъщи. Тук са и Римските терми, Римският театър в центъра на града. В Лече се предлага кафе “Лечезе", което е кафе с много лед и с малко коняк и сладки “Долче фантазие", сподели  писателката.

Сицилия пък е най-големият остров в Средиземно море. “Искам да ви разкажа за две малки градчета едното е Чефалу и Какамо. Чефалу значи глава на сицилиански и представлява една голяма скала, увенчана със замък и в подножието й са прекрасни малки къщи. Нозете на града се мият от морето. Там има перачница от древни времена, където жените са се събирали и са обсъждали всекидневния живот и са перяли. Дуомото е обект на ЮНЕСКО с много мозайки. Легенда разказва, че то е създадено от Роджеро Втори, претърпял корабокрушение и дал обет да направи тази църква точно там, а не в Палермо. Там в една избрана от нас къща с балконче надвиснало над морето ни сервираха козунак със сладолед.

Градчето Какамо е известно със зловещия си замък, той е най-големият замък в Сицилия, построен е от норманите. Там са се случвали зловещи неща, като “конспирацията на бароните". Има легенда че на дъщерята на собственика, не й било разрешено да се ожени за своя любим войник и тя се хвърлила от замъка. Легендата е, че нейният призрак продължава да обикаля, обясни Веселина Филипова.

Средиземноморската диета се счита от специалистите за най-здравословният начин на хранене. Сардиния е обявена за синя зона, там има най-много столетници и дълголетници в добро здраве. Средиземноморската диета се състои главно от зехтин, маслини, зеленчуци, плодове,  нетлъсто месо, вино и т.н. Местните хора тук сами си произвеждат храната, почти няма необработваема земя. Рецептите, които се приготвят са автентични, предавани от майка на дъщеря. Значение има и това, че се редува работа с почивка и общностите са в много близък контакт помежду си. Използва се често куркума в хляба. Имат около 17 вида пасти.Обичат ньокий с домати и салсиче. Произхдът на рикотата и пекориното е Сардиния.

Автор: Ася Александрова


Още новини от Любопитни новини:

https://www.burgas24.bg/novini/interesno/Pisatelyat-puteshestvenik-Veselina-Filipova-razkaza-za-neveroyatnite-gradcheta-po-Amalfiiskoto-kraibrezhie-1999245
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.