Проби в Черно море показват, че няма замърсяване от Украйна
Автор: ИА Фокус 15:38 / 31.07.2023Коментари ()588
©
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) осигурява редовно наблюдение на състоянието на морските води след разрушаването на стената на язовир "Нова Каховка“, разположен на река Днепър на територията на Украйна, съобщиха от МОСВ.

В периода 17 – 23 юли Басейнова дирекция "Черноморски район“, Регионална лаборатория - Варна към ИАОС и Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров“ извършиха пробонабиране с военния научноизследователски кораб "Св. Св. Кирил и Методий“ (НИК 421) в допълнителни 17 пункта в крайбрежните морски води, съвпадащи с пунктовете от Националната мрежа за мониторинг - Калиакра 2, Албена, Златни пясъци, Варненски залив – север, Камчия, Шкорпиловци, Двойница, Иракли, Емине, Слънчев бряг, Равда, Поморие, Росенец, Созопол, Приморско 1, Царево 1, Велека 2, и в още 5 пункта в териториалното море (Крапец, Галата, Иракли, Бургаски залив, Ахтопол). Изпитването на пробите се извършва по същите показатели, по които се следи състоянието на морските води след инцидента с язовир "Нова Каховка“. Получените към момента резултати не показват превишения.

Последните данни от цифровото моделиране на Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона към ВВМУ "Н. Й. Вапцаров“ и от сателитното наблюдение не показват замърсяване на българската акватория с потенциални замърсители вследствие на инцидента. На последните постъпили сателитни изображения не се наблюдава замърсяване в изключителната икономическа зона на България (която се простира отвъд границите на териториалното море на разстояние до 200 морски мили).

Басейнова дирекция "Черноморски район със съдействието на Регионална дирекция “Гранична полиция“ и Регионална лаборатория - Варна към ИАОС наблюдават ежеседмично състоянието на морските води, включително в трите допълнителни пункта в бреговата зона – Дуранкулак бряг, Шабла бряг и Калиакра бряг. МОСВ е в постоянен обмен на информация с украинските, молдовските и румънските власти за потенциално замърсяване на водите в Черно море.

Според данните от регулярното изследване на крайбрежните води от бреговите пунктове няма притеснения, свързани със зоните за къпане по Българското Черноморие. Резултатите от мониторинга, проведен в периода 19 юни – 24 юли 2023 г. в бреговите пунктове и в крайбрежните морски води, не показват превишения на съответните стандарти за качество на околната среда. Измерените стойности по показатели нефтопродукти, полихлорирани бифенили, метали и пестициди във всички пунктове са под максимално допустимите концентрации и средногодишните стойности. Резултатите по показатели цезий-137 и тритий са под границата на количествено определяне на метода.

Информация за резултатите от изследванията е публикувана в прессъобщенията на МОСВ на 18 юли, 12 юли, 10 юли, 30 юни, 28 юни и 26 юни.

МОСВ извършва мониторинг и информира институциите, които носят отговорност за превенцията и отговора на установените рискове. Актуална информация за резултатите от направените измервания се предоставя своевременно на компетентните институции и обществеността.



Още по темата: общо новини по темата: 1107
27.06.2024 »
05.02.2024 »
30.11.2023 »
21.10.2023 »
14.10.2023 »
11.10.2023 »
предишна страница [ 1/185 ] следващата страница
Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/Probi-v-Cherno-more-pokazvat-che-nyama-zamursyavane-ot-Ukraina-1771853
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.