Ето какво трябва да се направи, ако до нашето Черноморие достигне опасно замърсяване от "Нова Каховка"
©
Илюстративна снимка
След замърсяването от "Нова Каховка" мониторингът е изключително важен. Той трябва да бъде зачестен, когато има такова събитие, да се правят по-често проби, да се правят и навътре в морето, и да се гарантира, че резултатите от тях показват стойности на компонентите, които не застрашават здравето на хората. Със сигурност ще имаме негативни ефекти върху Черно море. Това каза за предаването "Денят на фокус" на Радио "Фокус" бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов

"Ще има щети за морските обитатели от промяната в солеността на водата, от влизането на определен тип замърсители. Въпросът е дали това може да се отрази по някакъв начин на туризма и на крайебрежието ни. На този етап мониторингът не показва влошаване на показателите", увери бившият министър на околната среда и водите. 

"Мониторингът трябва да бъде зачестен. Трябва да има по-добра синхронизация между отделните ресорни институции. Например Регионалната инспекция по околна среда и води, която е във Варна и тази в Бургас, Изпълнителната агенция по околна среда - трябва да правят проби, но могат да ги правят основно на брега, защото нямат морски съдове. С такива обаче разполагат военните и брегова охрана", коментира още той.

"В следващите няколко седмици морски течения ще започнат да носят до бреговете на България покъщнина и отпадъци, но се надявам качеството на морската вода в нашия район да не бъде влошено. За това единствена гаранция могат да дадат надеждните проби и оповестяването на информация", каза Борислав Сандов.

Ако случайно до нашето Черноморие достигне негативно влияние, което не се изразява само в предмети и отпадъци, ето какво може да се направи: 

"Има разписани механизми при такива влошавания. Случвало се е във времето заради разлив на петрол или друг тип замърсявания. Уведомява се местното населението, за да може то да вземе превантивни мерки, да не посещава определени обекти. Мисля, че до там няма да се стигне. Много е важна и координацията с властите в Румъния, защото физиката на Черно море - морските течения първо мият бреговете на Румъния и се отправят в южна посока. Надяваме се, че метеорологичните условия ще са такива, че да не позволят по-сериозно навлизане на замърсители към нашата акватория", обясни Борислав Сандов.



Още по темата: общо новини по темата: 1107
27.06.2024 »
05.02.2024 »
30.11.2023 »
21.10.2023 »
14.10.2023 »
11.10.2023 »
предишна страница [ 1/185 ] следващата страница
Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/Eto-kakvo-tryabva-da-se-napravi-ako-do-nasheto-Chernomorie-dostigne-opasno-zamursyavane-ot-Nova-Kahovka-1715569
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.