© БДЗП Бургас | | През почивните дни се проведе редовният орнитологичен мониторинг на Бургаски езерен комплекс. Той се осъществява от доброволците и експертите на Българско дружество за защита на птиците - Бургас.По време на мониторинга бяха преброени над 36 500 индивида от 36 вида птици. С най-голяма численост бяха кафявоглавите потапници. Орнитолозите имаха възможност да наблюдават и световнозастрашени видове като червеногушата гъска, малкия корморан и белооката потапница. Разливите след обилните валежи през изминалите седмици бяха наводнили голяма част от нивите в околността на езерата и бяха предпочитано място за множество лебеди, сред които и редкия за България вид малък лебед.
Мониторингът на влажните зони и водолюбивите птици е между националните приоритети, които всяка страна следва да прилага като задължения по две международни конвенции - Рамсарската и Бонската. Той дава ясна картина за състоянието на влажните зони, като способства да се определи с относителна точност числеността и видовата принадлежност на водолюбивите птици, да се отбележат нарушенията на природозащитното законодателство, както и да се обучат доброволците на БДЗП в експертна работа. Числените и видови характеристики на водолюбивите птици се определят от предварително набелязани точки, които дават възможност за 100% покритие на водоемите. Общата площ на влажните зони около гр. Бургас е около 9.200 ха. В тях влизат Поморийско езеро, Атанасовско езеро, ез. Вая, яз. Мандра, яз. Медово, яз .Порой. Защитените територии в комплекса са 7, а Рамсарските обекти - 4.
Орнитологичният мониторинг на Бургаския езерен комплекс е сред основните природозащитни дейности на Българско дружество за защита на птиците - клон Бургас. От декември 2009 г, той се се изпълнява с помощта на София Франс Ауто - Бургас, които предоставят свои автомобили за провеждането му. |