Прясната риба си личи по очите, хрилете и белезникавата слуз!
Автор: Пламена Николова 11:04 / 03.12.2021Коментари ()987
© Burgas24.bg
Във връзка с предстоящия празник Никулден структурите на ИАРА и ОДБХ във Варна провеждат масирани проверки в цялата област, заяви за Burgas24.bg д-р Николай Георгиев, началник на сектор "Рибарство и контрол“ към Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА).

Той посочи, че вече са проверени почти всички борси, тържища, специализирани магазини за продажба на риба, големите вериги хранителни магазини и по-малки търговски обекти.

Д-р Георгиев допълни, че инспекторите на ИАРА проверяват стриктно, откъде идва рибата, която се предлага в търговските обекти и разясни какви документи са нужни.

"Продуктите трябва да бъдат придружени от определени документи като на първо място е нужен търговски сертификат, в който е описано мястото, откъдето рибата идва. Когато говорим за промишлен риболов се изисква и ветеринарен сертификат, който е необходим на аквакултурни стопанства, които зареждат по-голямата част от хранителните магазини. В тези случаи е задължителна ветеринарна проверка, преди рибата да бъде експедирана към търговската мрежа.

Към тези документи е задължително да бъде прикачен касов бон или фактура.

Наред с това, инспекторите на сектор "Рибарство и контрол“ преценяват рибата и по няколко показатели. На първо място се прави преценка за качеството на продукта и най-вече дали е прясна рибата“, обясни д-р Георгиев.

Той посочи, че има три основни начина, по които потребителите могат да се ориентират дали предлаганата риба е прясна и качествена.

"Първото нещо, на което трябва да обърнем внимание е окото на рибата. То трябва да бъде бистро, а не да е помътняло, нито пък да има следи от зацапвания. Ако се забележи помътняване или пък зацапване -  това е ясен сигнал, че рибата е уловена отдавна и далеч не е прясна.

Второто нещо, на което трябва да обърнем внимание са хрилете. Те трябва да са със светло червен цвят, защото са много добре кръвоснабден орган и ако рибата е била жива доскоро, хрилете изглеждат именно така. Когато обаче хрилете са тъмни и зацапани, това отново означава, че рибата не е прясна.

И третият критерий е следния: ако рибата е прясна, прекарвайки пръсти по нея се усеща светло белезникава слуз.

Това са трите основни компонента, на които клиентите трябва да обърнат сериозно внимание, преди да си закупят риба“, коментира д-р Георгиев.

Най-честите проблеми, с които служителите на ИАРА се сблъскват,  са свързани с недоброжелателните търговци, които продават риба от багажници или щайги.

"Тези т.нар. търговци обикновено отиват на по-малките пазари, за да избегнат проверки. Стоката им в по-голямата част от случаите е бракониерски уловена, без каквито и да е документи. Тук ще си позволя отново да отправя апел към всички варненци: не купувайте риба от нерегламентирани търговци! Най-важното е хората да купуват риба единствено и само от регламентирани тържища, борси или магазини, които имат статут за продажба на жива и прясна риба. Моля ги, да не купуват риби от сергии, от битаци, от багажници на коли. Всичко това е изключително характерно в момента и започват да пристигат все повече сигнали. Получаваме информация, че се продава и бракониерска риба, която е ловена нерегламентирано през нощта, в нерегламентирани водоеми, посредством незаконни уреди. Тази риба се продава по борсите и затова много моля гражданите да не я закупуват, за да не стимулират бракониерството.

Освен всичко това, тази риба може да бъде опасна за здравето на хората или най-малко ако е некачествена да помрачи този хубав празник“, каза още д-р Николай Георгиев.

Глобите за нарушителите, които продават нерегламентирано риба е между 1000 и 2000 лв., според вида на нарушението, което са заловени да извършват.

Повече вижте във видеото!




Още по темата: общо новини по темата: 1
03.12.2020 »
Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/Pryasnata-riba-si-lichi-po-ochite-hrilete-i-beleznikavata-sluz-1167022
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.