Ново откритие: Български лекар създаде "термометър за бял дроб"
Автор: Екип Burgas24.bg 15:04 / 10.03.2021Коментари ()799
© БНТ
Още в края на май месец 2020 г. излезе новината, че фин термометър може да се превърне в незаменим помощник при лечението на болни и пациенти със съмнение за коронавирус. Той е създаден под ръководството на алерголога проф. Тодор Попов от болница "Св. Иван Рилски" в София в сътрудничество с Инфекциозната болница в София, пише "БНР". 

Образно казано, това е “термометър за бял дроб“.

Проф. Тодор Попов завършва медицина в Медицинския университет в София. Придобива специалности по вътрешни болести и клинична алергология, защитава докторска дисертация за реактивността на дихателните пътища и кашличен рефлекс през 1991 г. В момента е професор в Университетската болница “Св. Иван Рилски“.

“Откритието не е свързано с Covid, а с възпалението на дихателните пътища при астма, хронично обструктивна белодробна болест (ХОББ). Прекарал съм десетилетие, като съм се опитвал да си дам сметка какво кара едно възпаление да доведе до клинични симптоми, до тежка астма например или при обструктивната болест. Това, което е най-малкият общ знаменател между всички форми на дихателна патология, и съответно това, което се случва при пациентите в хода на болестта им, е свързано с възпаление. То е неотменна част от диагностичните алгоритми, които прилагаме при нашите пациенти.“

“В момента, в който не се чувстваме добре, започваме да мерим температура и да си мислим дали има едно или друго нещо в нас. Това става с термометри, които са основен уред в къщата, когато става дума за здраве. Този вече различен термометър ни дава възможност да мерим температурата не просто на тялото, а тази на дихателните пътища“ – казва проф. Попов и пояснява –

Защо е важно това? Защото всъщност дихателните пътища си имат своя геометрия, кръвоснабдяване, температурата отразява кръвоснабдяването на дадена тъкан, когато то се увеличи поради травма, поради възпаление от инфекциозен или от някакъв друг тип, то тази тъкан започва да генерира повече топлина, съответно хващаме този сигнал.

Той лесно се хваща, когато мерим температурата под мишницата, мерим в ухото или в устата. Оказва се, че при температура на издишания въздух нещата изглеждат по-различно, но в крайна сметка ни дава специфична информация за това доколко болестта – било то астма, било то хронично обструктивна белодробна болест, ако щете и по-екзотични заболявания, включително и рак на белия дроб – биха могли да бъдат отражение на това, което става в организма, и да се вземат съответните мерки.“

“Говорим за уред, който мониторира състоянието на дихателните пътища, като проследява тяхната температура.“


Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/Novo-otkritie-Bulgarski-lekar-suzdade-termometur-za-byal-drob-1060599
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.