© Burgas24.bg | | "Инвестирайте в шумоизолиращи системи в заведенията си, и не в конфронтация с гражданите, които живеят над тях и около тях", посъветва общественият посредник Таню Атанасов групата собственици, които настояват за удължаване на работното време на ресторанти и бирарии до 24 часа и под специален режим след полунощ.Докладната за промяната в наредбата за обществения ред е внесена от групата съветници от ГЕРБ и предстои да бъде гласувана на сесията в четвъртък. Към нея е добавено и искането на 11 от членовете на Бургаската асоциация на ресторантьорите, създадена преди месец. Според тях от ограниченото работно време до 22 часа бизнесът губел клиенти, приходи и работни места. Общината от своя страна губела от по-малкото постъпления от данъци и такси. Ресторантьорите смятат, че оплакванията на гражданите заради шума от последните 7 години били основно анонимни и неоснователни.
Справка с данните от полицията показва, че през 2007- 300, а през 2008 година 241 души са потърсили съдействие от органите на МВР след 22 часа за осигуряване на спокойствие. Семействата, живеещи над двете заведения „Каза вино" и „ВИП"на улиците "Шейново" и „Кирил и Методий" потърсиха съдействие от медии и общественост за решаване на проблема с нарушаване правото им на спокойствие и здрав сън.
Според проекта за решение, разрешително за работа след полунощ ще се издава от кмета и ще може да се отнема от него при повече от две жалби на граждани за наднормен шум . Задължително обаче, те трябва да са доказани с протокол за замерване от РИОКОЗ в продължение на една година.
„Опитът показва, че РИОКОЗ не може да реши със своите възможности този проблем. Инспекцията работи до 17 часа , а всички оплаквания са след 22 часа" , коментира общественият посредник Таньо Атанасов. По думите му община Бургас по подобие на Софийска община трябва да закупи уред за измерване на шума и при констатиране на нарушения да има и реални санкции на нарушителите. Шумоизолиращите системи са решение , но бизнесът обикновено спестява, каза още омбудсмана.
Той припомни, проучването за шума от кръчмите, направено сред бургазлии и категоричната позиция на 274 души изразена на сайта на общината. Според обществения последник трябва да се разграничат заведенията в зависимост от това дали са в жилищни и нежилищни сгради и контролът спрямо тях да е строг и диференциран. Атанасов допълни, че ще настоява общината да издава разрешително само след като обектите за развлечение, хранене и хазарт разполагат с шумоизолираща система.
Източник: Дарик |