Защо някои хора доброволно се заразяват с коронавирус?

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
10:13 / 14.10.2020
1231
Във Великобритания ще започне първото в света клинично проучване на потенциална ваксина срещу COVID-19, при което участниците след имунизацията ще бъдат заразени с коронавирус. Тестовете ще са с между 100 и 200 доброволци в клиника в Лондон, съобщиха британските медии.

Подобни тестове, наречени предизвикателни изпитвания, целят по-бърз процес на одобрение на ваксина. Този на препарата за COVID-19 ще започне през януари. Не е известен обаче производителят, като според "Дейли мейл" това не нито "АстраЗенека", нито "Санофи". Месец след като получат доза ваксина, участниците ще бъдат заразени с коронавирус.

Тестовете се финансират от правителството и ускоряват процеса на изпитванията, тъй като не се налага да се чака ваксинираните доброволци да се срещнат в вируса по естествен път, както става в обикновените тестове на ваксини.

Предизвикателните изпитвания често са част от разработката на ваксини и са използвани при препарати срещу малария, коремен тиф и грип. За разлика от тези болести обаче, лечение за коронавируса няма, което значи, че доброволците могат да се разболеят тежко.

Цели 2000 души обаче са кандидаствали за участие в тестовете, а от тях са одобрени 100-200.

Учените пък ще трябва да селектират щам, който актуално циркулира из Острова, сред това ще трябва да преценят каква точно доза да дадат на доброволците, за да не ги разболеят сериозно. Това е трудната част, тъй като още няма общоприета дефиниция за безопасна доза за вирус, който е сред хората от едва няколко месеца. Някои хора, заразени с големи количества от вируса, нямат никакви симптоми, а други се разболяват тежко от по-малки дози.

Според "Файнейшъл Таймс" вероятно възнаграждението за всеки от участниците

ще е 4000 паунда.

Ваксините обикновено се тестват при две групи хора, като и двете трябва да са в досег с болестта по естествен път. Едните получават ваксина, а другите са контролна група. Това изисква хиляди участници, с които да се увеличи вероятността достатачен брой от хората да се заразят при нормалните си контакти. При преиздикателните тестове участниците могат да са по-малко, защото всички са заразени впоследствие.

"След заразяването с коронавирус ще бъдем затворени в клиниката за 2 седмици",

рaзказа пред Радио 4 на ББС един участниците в бъдещите тестове – 18-годишният Алистър Фрейзър-Уркхарт. Целта е доброболците да не разпространят болестта. Записах се в тестовете, защото те могат да спасят хиляди животи и да доведат до скорошно приключване на пандемията, обясни момчето.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14429):
25.11.2024 Доктор Бацелова: При грипа имаме висока температура, болки в мускулите, главоболие, а коронавирусът започва с лека хрема и дразнене в гърлото
25.11.2024 Лекар: Българите разбраха, че имат нужда да се ваксинират, за да бъдат защитени!
15.11.2024 Д-р Бацелова: Новият подвариант на COVID-19 e по-заразен, но няма повод за паника
14.11.2024 Лекар обясни защо мъжете карат по-тежко настинките и грипа
13.11.2024 Новият вариант на коронавируса ХЕС вече е в България, много е заразен
11.11.2024 Недостиг на назална грипна ваксина за децата в аптеките
Още новини от Международни новини:
Турчин застреля седем души, сред които родителите и сина си
На 91 години си отиде една от най-известните британски писателки
"Нова Македония": Твърденията за обща история на българи и македо...
Над 60 общественици в РСМ се подписаха под писмо за спора с Бълга...
Намериха прострелян в главата граничен полицай
Земетресение с магнитуд 4.1 в Румъния


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).