© | | Рим се готви за канонизацията на двама папи и двамата свързани с България. Йоан 23-ти, наричан още Българският папа, идва в София преди да се възкачи на Светия престол през 1925г. и остава да служи тук в продължение на 10 години. С посещението си в България през 2002г., вторият папа, който утре ще бъде обявен за светец, Папа Йоан Павел ІІ пък става единственият глава на Римокатолическата църква, посетил България докато е на този пост.Само след ден двама от най-харизматичните съвременни лидери на Римокатолическата църква ще бъдат признати за светци. Това ще стане на церемония, която се очаква да привлече поне един милион вярващи. На Йоан Павел Втори, роден в Полша като Карол Войтила, се приписва заслугата, че е допринесъл за рухването на комунизма по време на служението си като папа в периода 1978-2005 г. Йоан Двадесет и трети пък, който е роден като Анджело Ронкали в Италия, става известен като добрия папа Йоан, докато ръководи Ватикана от 1958 до 1963 г.
Преди няколко месеца настоящият глава на Римокталическата църква - папа Франциск, определи предшествениците си като забележителни, а съвместното им канонизиране като послание за църквата. Никога досега двама папи не са били канонизирани заедно. И нито един папа не е издиган в такъв сан от канонизацията през 1954 г. на Пий Десети, който е начело на църквата от 1903 до 1914 г.
"Двама живи папи и двама папи, които ще бъдат провъзгласени за светци: в Рим ще имаме събитие, което е безпрецедентно в историята.", споделя Емануел Емека- свещеник.
Силно популярни, Войтила и Ронкали имат доста различен профил, при все че може да се каже, че те са споделяли загриженост за съдбата на потисканите, енергичен мисионерски дух и силни антивоенни настроения. Дръзкият Йоан Павел Втори, който в младостта си е бил актьор и спортист, ще бъде запомнен с неуморните си пътувания по света, антикомунизма и защитата на католическата ортодоксалност по чувствителни теми. За мото на служението му като папа - второто най-дълго в историята, се смята "Не се страхувайте".
"Обичаше Бога и хората също. Уважаваше всяко човешко същество. Говореше малко, предимно слушаше." , разказва кардинал Станислав Дживиц - асистент на папа Йоан Павел II.
От своя страна, земният Йоан Двадесет и трети е високо ценен от прогресивните, въпреки че е имал ортодоксални възгледи за църковната доктрина. Основното му постижение е откриването на Втория ватикански събор, който премахва литургията на латински и подобрява отношенията между католицизма и други религии, в това число юдаизма. Той е известен и като първия папа, възприел неофициален начин на говорене. |