Ядрени подводници на САЩ и Великобритания изпратиха сигнал на Русия от Северния Атлантик
Подводницата с балистични ракети Tennessee от клас Ohio на ВМС на САЩ и ядрената подводница от клас Vanguard на Кралския флот, и двете въоръжени с ракети Trident с ядрени глави, бяха забелязани в рядка снимка в Северния Атлантик, пише в сряда UK Defense Journal.
Фотохрониката от ВМС на САЩ показва тези подводници, както и самолетите за командване и контрол E6-B Mercury, причислени към 4-та ескадрила за въздушно разузнаване на ВМС на САЩ, и хеликоптерът MH60R Sea Hawk, прикрепен към 72-ра хеликоптерна военноморска ударна ескадрила.
Военноморските сили на САЩ описват фотосесията като "провеждане на двустранно морско учение за тестване на тактики, техники и процедури, които укрепват отношенията между уникално близки съюзници в подкрепа на сдържането и колективната сигурност".
"Съединените щати и Великобритания имат отдавнашно споразумение за сътрудничество в разработването и разполагането на стратегически оръжия и поддържащи системи“, добавят от американския флот.
Подводницата от клас Охайо е най-големият тип подводница във ВМС на САЩ, с дължина 170 метра и водоизместимост над 18 000 тона. Ударните морски платформи са оборудвани с различни съвременни технологии и оръжейни системи, включително балистични и крилати ракети, торпеда. Подводниците са проектирани да изпълняват широк спектър от мисии, включително стратегическо възпиране, специални операции и конвенционална война.
Атомните подводници от клас Вангард са най-мощните подводници на въоръжение в Кралския флот. Всяка подводница е дълга 170 метра и може да носи до 16 ракети Trident II, способни да доставят ядрени бойни глави на големи разстояния с висока точност, се казва в публикацията.
САЩ и Обединеното кралство имат дълга история на сътрудничество, когато става въпрос за ядрени ракетни подводници. И двете сили на НАТО разполагат с модерни ядрени технологии и са работили заедно в миналото, за да споделят знания и ресурси, за да разработят съответните си ядрени възпиращи средства. Ключов пример за обмен на технологии между Обединеното кралство и САЩ е ракетната система Trident, припомня UK Defense Journal.
Лондон закупи тези машини от Съединените щати и също така се възползва от американския опит и технология, за да интегрира ударната система в собствените си подводници. Освен това Обединеното кралство и САЩ също си сътрудничат за разработването на нови технологии за подводници. Например, най-новият клас ядрена ракетна подводница на Великобритания, Dreadnought, е проектирана да бъде "по-модерна и по-невидима от предишните поколения". Тя включва много от най-новите технологични постижения в дизайна на подводници, някои от които са разработени в сътрудничество със САЩ.