WSJ: Престъпни групи от България вкараха каптагона в Ливан – и сега в целия регион бушува още един неотложен конфликт

Автор: Тереза Герова
Коментари (0)
16:54 / 29.10.2024
1537
Войната срещу каптагона – наркотик, подобен на амфетамин, е само още един от неотложните конфликти в Близкия Изток, който сега бушува на границата между Сирия и Йордания, пише американският вестник The Wall Street Journal.

В обширен материал изданието пояснява, че "наркотикът надскача социални класи и граници“ и уверява, че той е "внесен“ в Близкия Изток през 90-те години на миналия век от български престъпни групи, които пренасят производството му в долината Бекаа в Ливан, смятана за крепост на шиитската терористична групировка "Хизбула“.

"Използва се от таксиметрови шофьори, работещи на нощни смени, бойци от милицията, които искат да събудят смелостта си, студенти, които учат за изпити, и високопоставени ръководители, които искат да работят или да купонясват дълги часове“, отбелязва вестникът.

Според WJS средствата, които постъпват от контрабандата на опасното вещество "пълнят джобовете“ на подкрепяните от Иран групировки, включително на "Хизбула“. Освен това те "държат на власт“ президента на Сирия Башар Асад, като му помагат да се справи с последиците от санкциите на Запада, твърдят от редакцията.

Във Вашингтон са загрижени, че търговията с каптагона подкопава относителната стабилност в Йордания и Саудитска Арабия – два от ключовите съюзници на САЩ в региона. Смята се, че Йордание е задействала една трета от армията си за справане с контрабандата на наркотика през границата със Сирия.

Именно там, според WSJ, се извършва голяма част от производството. Ливан е другата държава, в която се прави каптагон. Контрабандистите го пренасят през границата, като го тъпчат в превозни средства, или използват жени и дори деца за трафика му. А от пустинята използват и катапулти и дронове, за да ги прехвърлят от другата страна на границата.

В миналото амфетамините са били предпочитан наркотик в страните от Персийския залив, донякъде заради дефиците на повечето от разпространените на Запад наркотици, обяснява директорът на клиника в Лондон Оскар Д'Аньон , която лекува пациенти от Близкия Изток от зависимост.

Каптагонът е търговската марка на лекарство, произвеждано най-напред в Германия през 60-те години на миналия век за лечение на нарколепсия, депресия и разстройство с дефицит на вниманието. В средата на 80-те години на миналия век той е забранен в повечето страни, но през 90-те години наркотикът започва да се произвежда в Ливан, благодарение на престъпните български банди.

"Войната в Сирия през 2011 година, съчетана със срив на политическия и икономическия ред в Ливан, позволиха на търговията с каптагон да се разрасне през размирните граници и неуправляемите пространства към средиземноморските пристанища и международните морски пътища“, пише WSJ.

Пристанища в Италия и Гърция извършиха големи конфискации, а властите в Нидерландия и Германия разбиха лаборатории за каптагон в собствените си страни, допълва изданието.

Виж коментарите (0)

Още по темата (213):
19.11.2024 Българин е внасял нелегално анаболни стероиди в Гърция в продължение на десетилетие
18.11.2024 Шофьор на автомобил с български номера загина след удар в трактор край
Одрин
13.11.2024 Двама българи са арестувани в Черна гора за опит за убийство
02.11.2024 В Гърция издирват лежал в затвора българин за брутално убийство на 85-годишен фермер насред нива
25.10.2024 Отново българска следа: В Белгия разбиха група за източване на социални
помощи
25.10.2024 След скандала с Ешерихия коли в "Макдоналдс": Веригите за бързо хранене премахват пресния лук от менюто си
Още новини от Международни новини:
МНС издаде заповеди за арест срещу Нетаняху, Галант и "вероятно л...
Завръща се в Европейската сметна палата
Тази държава въвежда строги ограничения за достъп на деца до соци...
Проф. Кънчев: Така както е разписана ядрената доктрина, Русия е в...
Европейският парламент ще изслуша Илиана Иванова по кандидатурата...
Путин е готов на мирни преговори с Тръмп, но без териториални отс...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).