Втори американски журналист е арестуван в Русия
Американската журналистка Алсу Курмашева е била задържана след посещение на семейството си в руския град Казан и сега е изправена пред обвинения, са съобщили нейни колеги, предава ВВС.
Редактор на финансираното от САЩ "Радио Свободна Европа"/"Радио Свобода" в Прага, тя е временно задържана на 2 юни.
След това отново е задържана 18 октомври и обвинена, че не се е регистрирала като чуждестранен агент, което предвижда затвор до пет години.
Курмашева е вторият американски журналист, задържан в Русия тази година.
Кореспондентът на Wall Street Journal в Москва Еван Гершкович, 31, беше арестуван през март и обвинен в шпионаж. По-рано този месец съд в Москва отхвърли жалбата му и го остави в ареста.
Неговият работодател и правителството на САЩ категорично отричат обвиненията.
Алсу Курмашева, която има американско и руско гражданство, работи за татарско-башкирската служба на "Радио Свободна Европа". Татарският и башкирският са тясно свързани езици, говорени от коренното население в два централни руски региона.
Според "Радио Свободна Европа" Курмашева, която живее в Чешката република, е пътувала до Казан в края на май по спешни семейни причини. Тя е задържана, докато е чакала обратния полет, а руският и американският й паспорт са конфискувани.
Властите я обвиняват, че не се е регистрирала като чужд агент и че е събирала информация от името на чужди правителства, според Tatar Inform, местен държавен новинарски сайт.
Дмитрий Колезев, виден руски журналист, написа, че законът, по който е обвинена Курмашева, е написан толкова широко, че събирането дори на основна информация за военен персонал, като имена на войници и номера на части, може да бъде подложено на санкция. "Взеха още един заложник“, е добавил той.
Работата на Курмашева често се фокусира върху проблемите, пред които са изправени етническите малцинства в Централна Русия.
Независими руски медийни организации и наблюдатели на свободата на печата твърдят, че репресивните закони се използват рутинно от руските власти, за да тормозят журналисти и да пречат на независимите репортажи.
Редица журналисти и критици на Кремъл са наречени "чужди агенти“, включително носителят на Нобелова награда за мир Дмитрий Муратов.
През септември миналата година Иван Сафронов, който е работил за "Коммерсантъ" и "Ведомости", е осъден на 22 години затвор по обвинения в държавна измяна.
През март студентът Дмитрий Иванов е осъден на осем години и половина затвор за "разпространение на фалшива информация“ за руската армия в приложението за съобщения Telegram.