© | | Всяка втора фирма не може да намери нужните служители. Въпреки безработицата работодателите трудно откриват подходящите кадри, показва последният преглед на Европейската комисия за заетостта и социалната политика.40% от компаниите в Европа са затруднени в намирането на подходящите служители. Данните са категорични - малко са страните, в които такъв проблем няма.
Само в Испания, Кипър, Гърция и Хърватия под 25% от компаниите изпитват трудности да открият желаните специалисти. А най-тежка е ситуацията в балтийските държави - в Естония например почти 70% от фирмите удрят на камък.
"В последните години определено има разминаване между това, което бизнесът търси и това, което постъпва като кандидатури", потвърди пред Нова Димитринка Гринко - управител на компания.
Пътят до желаната работа за Искра също се оказва дълъг. Намирането на работа в този кол център ѝ отнело месеци.
"Много време ми отнеме, тъй като моите изисквания и качества, които притежавам, не всяка компания ми ги предлагаше", каза тя.
Проблемът е още по-голям за бизнеса Откриването на точния кадър се оказва спирачка в развитието на повече от половината фирми у нас.
"Хората основно се разминават в очакванията си, в изискванията, на които трябва да отговарят - има в младите хора изградено едно усещане, че развитието трябва да стане много светкавично и като позиция, и като заплащане. Което не е така на практика", обясни Димитринка Гринко - управител на компания.
"Проблемът тръгва от развитието на технологиите - и много трудно може да се догони дигиталната ера - както от служителите, така и от работодателите", заяви Надя Василева - изп. дир. на компания за подбор на персонал.
Затова и Брюксел съветва правителствата да насърчават предприемачеството и иновациите. Както и бързото въвличане на работници от други държави в чужди пазари на труда.
В момента едва 4% от гражданите на ЕС живеят в друга държава от Общността.
Източник: Нова тв |