Ваксината на Pfizer май вече ще се съхранява в обикновен фризер
Компанията Pfizer и германският ѝ партньор BioNTech са поискали от здравния регулатор в САЩ да облекчи режима за съхраняване на ваксината им срещу COVID-19.
Ако федералната агенция за храните и лекарствата (FDA) даде съгласието си, продуктът ще може да се съхранява вече във фризери, каквито имат аптеките. Решението на FDA - ако одобри искането - може да повлияе и на други регулатори да направят промяната, особено в държави, които имат затруднения с поддържането на т.нар. студена верига - мрежата за разпространяване и поставяне на дозите, изискваща специални фризери и контейнери за пренос с температура от -60 до -80 градуса.
Според новите данни, внесени във FDA, дозите ще може да се съхраняват при температури от -15 до - 25 градуса в продължение на две седмици. Аптечните фризери поддържат без проблем температури в рамките на -18 градуса. Ваксината на Moderna, която се внася и в България, вече има одобрение за съхраняване в този температурен диапазон.
Това означава също, че ваксината ще може да достига райони на света - но и на развитите държави, където няма специални фризери за дълбоко замразяване или лесен достъп до сух лед. Световната здравна организация се въздържаше да разрешава употребата ѝ в някои страни именно заради опасения, че те нямат възможност да я съхраняват и превозват.
"Дойче пост", която разпространява ваксината чрез поделението си DHL в няколко европейски страни, както и в страни като Израел, Бахрейн, Мексико и Сингапур, коментира, че промяната на -25 градуса ще улесни транспорта, но въпреки това самата операция остава сложна.
Говорителка на компанията, цитирана от "Ройтерс", казва, че щом няма да има нужда от сух лед, то на самолетите ще може да се товарят повече дози. Едно от обясненията защо ваксината на Pfizer трябва да се съхранява при толкова ниска температура, е бързото ѝ създаване.
Според BioNTech изискването за дългосрочно съхраняване и превоз при минус 70 градуса е от предпазливост, тъй като тестовете за стабилност и устойчивост на продукта са започнали относително късно. Програмата за разработване на ваксина срещу COVID-19 започва още през януари 2020 г., като се работи паралелно по четири варианта. Но изборът на един от тях става през юли и чак тогава започват тестовете за стабилността му при различни температури.