Идеята за нов блок на площадката на атомната ни централа възникна още по време на предходния кабинет на ГЕРБ и Бойко Борисов. Тогава в България беше проведен референдум, а след решение на Народното събрание бе спрян проектът на нова атомна централа в Белене. В края на 2013 г. след посещението на тогавашния министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев от кабинета "Орешарски" в САЩ беше взето решение България да построи един реактор по технологията АР-1000 на американския гигант "Уестингхаус" на площадката в Козлодуй.
През декември 2013 г. страните влязоха в ексклузивни преговори, последвали предпроектно проучване за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", проведено след търг. Бе подписано и предварително споразумение с американската компания. "Уестингхаус" трябва да предостави цялото оборудване за реактора, проектирането, инженеринга и горивото за него.
Решението за окончателно споразумението със Уестингхаус трябваше да вземе кабинетът Борисов 2 през пролетта. Мнението на правителството е, че този проект не може да бъде препотвърден по така предложената схема и подписани споразумения от предишното или по-предишното правителство. Не можем да поемем този ангажимент, каза тогава Борисов. Той обаче отбеляза, че компанията е добре дошла като инвеститор. От Уестингхаус съобщиха, че проектната цена на 7-ми блок в АЕЦ Козлодуй е около 5.3 млрд. долара, а цената на тока от новата мощност би била 75 долара на мегаватчас.