В Индия: За 3 месеца – 216 новородени бебета, но нито едно момиче!
В индийския щат Утарканд властите започват разследване за аборти, при които се премахват неродени бебета, ако са от женски пол.
Властите обърнали внимание на една странна тенденция: В 132 села в областта са родени 216 деца за последните три месеца. Сред новородените обаче няма нито едно момиче.
Според властите в Утарканд именно тази статистика за раждаемостта е "тревожна" и дава индвикации за целенасочен аборт на женските бебета.
През 1994 г. Индия криминализира селективния аборт на женски фетуси, но практиката продължава да се прилага на много места в страната, където на мъжки рожби се гледа като на работна ръка и печеливша сила, а момичетата са просто скъп риск.
Според последното преброяване на населението в Индия на 1000 мъже в страната има само 943 жени, пише Independent.
Скорошните данни за раждаемостта в щата били "подозрителни" и са "насочили властите към селективното премахване на женски плодове".
132-те села, в които не се е родило нито едно момиче в последните три месеца, са маркирани като "червена зона", което означава, че данни за населението ще бъдат следени много изкъсо, а здравните работници са помолени да бъдат по-строги.
Всички родители, за които се установи, че са премахнали по желание женските бебета, ще се изправят пред закона, заявява Ашиш Чаухан, областният управител.
Представител от съдебната власт е заявил, че е "шокиращо" дa няма нито едно момиче родено в 132 села.
Властите са решили да започнат и кампания, с която се надяват да обърнат статистиката.
Скорошен доклад на индийското правителство установи, че 63 млн. жени на практика "липсват" от населението на страната, именно заради предпочитанието към мъжки рожби.
В патриархалното индийско общество мъжките деца не само, че са по-ценни, защото ще са печелившата работна сила, но и от тях се очаква да се грижат за родителите си, когато остареят.
От друга страна момичетата са нежелани, защото от родителите им се очаква да съберат богат чеиз и зестра.