В атомната електроцентрала в Чернобил продължават да се гасят две огнища на тлееща покривна изолация и се работи по частичното отваряне на защитните конструкции, предава
Укринформ, като се позовава на съобщение на Държавната служба за извънредни ситуации в
Telegram."Към 12:00 ч. на 18 февруари се работи по частично отваряне на конструкциите и потушаване на две тлеещи покривни изолации“, се посочва в съобщението.
Работят три групи спасители.
Ситуацията се следи постоянно и с помощта на безпилотен летателен апарат с термовизионна камера.
Според Държавната служба за извънредни ситуации радиационният фон на площадката на Чернобилската АЕЦ не надвишава нормата, няма заплаха за населението и ситуацията е под контрол.
Както съобщава Укринформ, през нощта на 14 февруари руски боен дрон с взривна бойна глава е ударил укритие над разрушения четвърти енергоблок на Чернобилската АЕЦ.
СБУ (Службата за сигурност на Украйна) откри фрагменти от корпуса на руски дрон камикадзе - "Геран-2“, във вътрешността на защитната конструкция и в близост до нея. СБУ отбеляза, че "според експертите руснаците са нанесли целенасочен удар по станцията".
Вечерта на 14 февруари е локализиран пожар във външната облицовка на арката на новия безопасен контейнмънт в атомната електроцентрала в Чернобил.
Главният инженер на Чернобилската АЕЦ Олександър Титарчук заяви, че след като руският дрон е ударил саркофага, при определени обстоятелства е имало възможност за изпускане на радиоактивни вещества.
Веднага след инцидента Украйна призова Международната агенция за атомна енергия спешно да активизира всички международни усилия, за да предотврати нападенията на Русия срещу ядрени обекти.
Веднага след инцидента Украйна призова Международната агенция за атомна енергия спешно да активизира всички международни усилия, за да предотврати нападение на Русия срещу ядрени съоръжения.
Генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси нарече удара на руския дрон по защитната конструкция на Чернобилската АЕЦ "много сериозен инцидент" и заяви, че ядрената безопасност в Украйна остава под голяма заплаха.
На 17 февруари гасенето на пожара в атомната електроцентрала в Чернобил бе възобновено след откриването на тлеещи зони.