Учени зоват за бустерни ваксини, тъй като има пробив на инфекцията с времето

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (2)
17:22 / 14.10.2021
2274
Учените призоват хората, които отговарят на условията, да направят бустерни ваксини за Covid, след като голямо проучване в Англия откри доказателства за "пробив на инфекцията“ повече от три месеца след пълната ваксинация, съобщава The Guardian. Изследователи от Imperial College London анализираха повече от 100 000 от населението, произволно избрано и установиха, че процентът на инфекция с Covid е три до четири пъти по -висок сред неваксинираните хора, отколкото при тези, които са получили две инжекции от ваксина.

Но докато пълната ваксинация намали значително процента на инфекция, от 1,76% при неваксинираните до 0,35%, то през трите месеца след втората доза, процентът на инфекцията отново се повиши до 0,55%, три до шест месеца след втората доза. Констатацията показва, че защитата срещу инфекция, със или без симптоми, започва да намалява няколко месеца след пълната ваксинация, въпреки че други проучвания показват, че защитата от ваксина срещу хоспитализация и смърт е много по-силна.

"Възможното увеличаване на пробивните инфекции с течение на времето засилва необходимостта от програма за подсилване“, казва Пол Елиът, ръководител на изследването React и професор по епидемиология и медицина на общественото здраве в Imperial. "Това е стимул за хората да получат своята бустер доза, когато тя стане достъпна за тях“, добави проф. Кристил Донъли, статистически епидемиолог по изследването.

Резултатите дойдоха, когато новите случаи на Covid в Обединеното кралство нараснаха до 42 776, което е най -високото ниво от края на юли. Проучването React използва тестове на общността, за да осигури редовни снимки на епидемията в Англия по време на кризата с Covid. Последните данни включват резултати от 100 527 тампона, предоставени между 9 и 27 септември, и още 98 233 тампона, взети през юни и юли.

Всички вируси, секвенирани в проучването, са на силно трансмисивният вариант Delta, като една проба носи мутация, наречена E484K, която може да помогне на вируса да избегне имунитета от минала инфекция, или дори ваксинацията. Роднината на Delta се наблюдава от Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство. Предварителните резултати от проучването, които все още не са рецензирани, показват, че най-високият процент на инфекция през септември е сред хората на възраст от пет до 17-годишни, с около 2,5% положителен тест, следван от 35 до 54-годишни, възрастовата група, която най-вероятно има деца в училище.

В момента се предприемат усилия за ваксиниране на здрави деца на възраст между 12 и 15 години и осигуряване на бустери за тези на 50 и повече години.

Според проучването категорично пълната ваксинация намалява риска от инфекция, със или без симптоми, с около 60%. Ваксината Pfizer изглежда по-ефективна от тази на AstraZeneca, но ваксините са дадени на различни възрастови групи в различни точки на епидемията, така че те не могат да се сравняват директно. Докато предишни проучвания показват, че антителата срещу Covid намаляват през месеците след ваксинацията, скорошната работа показва, че две дози са силно защитни срещу тежко заболяване.

Миналата седмица американски изследователи съобщиха, че две ваксини с ваксина Pfizer са били 90% защитни срещу хоспитализация в продължение на поне шест месеца, въпреки че защитата срещу инфекция е намаляла наполовина за същия период. Проучването на React показва, че макар че през септември процентът на инфекциите в Англия е бил почти непроменен, общата картина маскира различни тенденции в определени възрастови групи и региони. Инфекциите нарастват рязко при деца в училищна възраст, като числото R е 1,18 при тези на възраст до 17 години.

Инфекциите обикновено спадат при тези на възраст от 18 до 54 години и са стабилни при тези на възраст 55 и повече години. Въпреки, че R, броят на хората, на които заразен човек обикновено предава вируса, е бил 1,03 за Англия като цяло през септември, инфекциите изглежда нарастват в Източния Мидландс и Лондон, като R е 1,36 и 1,59, установи още проучването.

Процентът на инфекция е почти два пъти по-висок при чернокожите участници, отколкото при белите (1,41% срещу 0,78%), и по-често при тези в по-големите домакинства и сред хората, които споделят дома си с поне едно дете.

Виж коментарите (2)

Още по темата (14426):
15.11.2024 Д-р Бацелова: Новият подвариант на COVID-19 e по-заразен, но няма повод за паника
14.11.2024 Лекар обясни защо мъжете карат по-тежко настинките и грипа
13.11.2024 Новият вариант на коронавируса ХЕС вече е в България, много е заразен
11.11.2024 Недостиг на назална грипна ваксина за децата в аптеките
10.11.2024 Здравният министър: Имаме едва пет позитивни проби за грип и 500-600 позитивни теста за COVID-19 за седмица
06.11.2024 Пускат противогрипната ваксина за деца в аптеките от понеделник
Още новини от Международни новини:
В Гърция арестуваха членове на българска банда, принуждавала свои...
Австрия е напът да се откаже от ветото за Шенген срещу България и...
МНС издаде заповеди за арест срещу Нетаняху, Галант и "вероятно л...
Завръща се в Европейската сметна палата
Тази държава въвежда строги ограничения за достъп на деца до соци...
Проф. Кънчев: Така както е разписана ядрената доктрина, Русия е в...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).