Учени ще изследват дали наистина никотинът бори коронавируса
Френски учени се готвят да направят клинично проучване с участието на хора, за да изпробват хипотезата си, че никотинът може да помогне на тялото да пребори инфекцията с COVID-19, предаде БТА, цитирайки Ройтерс.
В опита ще участват групи медици и пациенти, носещи никотинови лепенки и други групи, на които ще бъдат сложени плацебо лепенки. След това ще бъдат изследвани, за да се види има ли разлика в начина, по който организмите им реагират на вируса.
По-рано този месец бе публикувано френско проучване, основаващо се на данни на здравните власти, според което пушачите има 80 процента по-малко шанс да се разболеят от COVID-19, отколкото непушачите от същата възрастова група и пол.
Хипотезата на учените е, че никотинът, съдържащ се в цигарите, може да влияе върху това дали молекулите на коронавируса могат да се закачат за рецептори в тялото.
"Вирусът пристига при рецептора, никотинът го блокира и те се разделят", каза Жан-Пиер Шанжьо, професор по неврология във френския институт "Пастьор".
Той е съавтор на проучването със Захир Амура, професор в парижката болница "Питие Салпетриер". Двамата ще направят и практическия опит.
Амура каза, че основната част от изследването ще бъде тестването на представителна извадка от 1500 професионалисти в сферата на здравеопазването. Ще се провери дали ще се заразят с вируса и дали носещите никотинови лепенки имат по-голяма устойчивост от колегите си, носещи плацебо лепенки.
"Това може да ни предостави начин за ограничаване на разпространението на вируса", каза Амура.
Подобно тестване ще бъде проведено върху 400 души, приети в болница със симптоми на коронавирус, за да се разбере дали никотинът променя прогреса на болестта.
Опитът ще започне след около три седмици. Учените казват, че ще подходят внимателно, за да гарантират, че проучването им няма да насърчи хората да пропушат, предвид вредата от тютюнопушенето за човешкото здраве. Това би било катастрофално, каза Шанжьо.