Това заяви за БГНЕС главният редактор на регионалния вестник "Гюндем" Мурат Саваш. Той подчерта, че жителите на Одрин са в тревога от наплива на мигрантите, но властите са категорични - ако в рамките на 3 дни не потеглят по обратния път, ще бъдат изолирани в лагери и няма да се допусне да преминат границата.
"Те нямат намерение да се установят в България, тръгнали са към Германия, Франция и Англия, но едва ли ще успеят. Пристигналите пеш или с различен превоз до Одрин се струпаха на три места - в градския център, на автогарата и край главния път към границата. Казват, че искат да стигнат до Европа не с плаване, а пеш по сухите пътища, защото не искат да загинат като 3-годишния Айлан.
След отказа на местните власти да им позволят преминаване през Капъ куле - Капитан Андреево поискаха да тръгнат към гръцката граница, но полиция и жандармерия ги спряха, и те пренощуваха на открито", разказа Саваш.
Областната управа и кметството са организирали кампания за набиране на храни, памперси, пюрета и дрешки за бебетата, разгласата е направена през местните медии и социалните мрежи. Стотици жители на Одрин са се отзовали и лично са носили даренията на бежанците, разказа журналистът.
"Много от тях са деца, жени, старци, страшно уморени, жадни, гладни, болни. Нямат храна и памперси за децата, дрешки също. Валийството и общината полагат големи усилия да им помогнат, но явно не е достатъчно. Търговците около автогарата се възползват от ситуацията и им продават хляб и чаша кафе по 5 лири, което е безобразие. Това е все едно да ограбиш мъртвец", коментира Мурат Саваш.
Службата за социално подпомагане е осигурила топла супа, одеяла, хигиенни принадлежности, детски храни и памперси за групата край магистралния път и е заявила намерение да продължи подкрепата по време на целия престой на сирийците в Одрин. Кметството е изпратило водоноски. Помощта обаче е съпътствана с категоричното послание на валията Дурсун Али Шахин, който дава срок от 3 дни на бежанците да вземат решение и да потеглят обратно, допълни журналистът.