През последните две години страната ни предприе реални действия за диверсифициране на газовите доставки, като започна активна работа по изграждане на междусистемните връзки със съседните държави. Проектът за изграждане на интерконектора с Гърция е най-напреднал и доставките по него могат да започнат още в края на 2013 г, подчерта Трайков пред азербайджанския си колега.
Според двамата министри е необходим задълбочен и детайлен преглед и на другите проекти за пренос на Каспийски газ през Черно море, включително за доставка на компресиран и втечнен природен газ. Координирани действия и обща концепция за доставките на природен газ за държавите от региона ще дадат възможност за бързото и успешно реализиране на проектите, подчерта още Трайков.
Азербайджан разполага със 750 млрд. куб. метра запаси от природен газ и страната има сериозни перспективи за износ на синьо гориво, каза от своя страна Натиг Алиев.
Двамата министри ще инициират провеждането на общи срещи на експертно и правителствено равнище между България, Азербайджан, Турция и Гърция, по време на които трябва да се уточнят варианти за по-бързото изграждане на инфраструктурата и гарантиране на ресурсната осигуреност на проектите.
По време на предстоящото заседание на работната група между Българския енергиен холдинг и Азербайджанската държавна компания за нефт и газ СОКАР предстои да бъде утвърдена пътна карта за развитие на съвместни енергийни проекти между двете държави и извън сектора на газовите доставки, стана ясно още по време на срещата.