Някои от тях призоваха медиите от първите редове на публикациите да избягват публикуването на снимки или други материали, които засягат чувствителни религиозни теми.
"След внимателно обмисляне, редакторите на Times решиха, че описанието на въпросните карикатури ще даде достатъчна информация на читателите, за да разберат историята", каза говорителят на The New York Times.
Бил Маримоу, редакторът на Philadelphia Inquirer, каза пред Reuters:
"При никакви обстоятелства няма да пуснем карикатурите. Идеята за това преднамерено да обидим десетки милиони мюсюлмани, вместо да опишем нещо с думи, не беше трудно решение", каза той.
Сред материалите на The Wall Street Journal бяха поместени няколко провокативни карикатури от "Шарли Ебдо", някои от които осмиващи разпространени религии, включително исляма, но на никоя от тях не бе изобразен пророкът Мохамед.
"Нашият международен отдел е отдаден на отразяването на новините и обясняването на контекста им и ние ще продължим да правим това, въпреки днешните ужасяващи събития и с това ние ще защитаваме свободата на словото като фундаментална ценност", каза главният редактор на вестника Джерърд Бейкър.
Още по темата (44): | |