© Impact Press Group | | Летния сезон е в разгара си. В началото на юни голяма част от хората вече са планирали къде да си починат през лятото. Винаги обаче има изключения и хора, които не обичат да планират отпуската си, а да действат импулсивно. Статии с различни предложения за лятната почивка се появяват в редица издания, а България е представяна като интересна дестинация. Една пощенска картичка от британския вестник The Independent, изпратена от българското Черноморие, предлага добър вариант не само за почивка, но и за интересно и обогатяващо преживяване.Кътник, част от череп и костница от ръка не са основа за развитие на туристическа индустрия, но на брега на Черно море в България се намира Созопол, където тези "чудеса" трансформират градчето. Така започва материалът на The Independent, посветен на китното българско градче и озаглавен "Картичка от ...Созопол".
В статията се разказва не за страшни останки, а за мощите на Свети Йоан Кръстител. Учените са скептични, когато в базилика на близкия остров Свети Иван откриват мощите през 2010 г. Дори съществува шега сред археолозите, че Свети Йоан явно е имал 12 глави и 6 ръце, за да може да се обосноват всички открития на негови мощи по света. Експерти от Оксфорд и университета в Копенхаген обаче датират откритите кости от България от първи век от новата ера, а ДНК анализа доказва, че те са на човек от Близкия Изток. Това вече променя твърдението, като му дава научно обоснование, пише вестникът.
Така мощите на светеца преобръщат живота в Созопол. Поклонници от цял свят се стичат в града на българското Черноморие, дори и през неактивния летен сезон. Калдъръмите улички и слънчеви плажове на Созопол са истинска картинка, точно като от картичка, известна отдавна на хората. За тези, които религиозните реликви, като мощите на светеца, са безинтересни, има и още много история. Археолозите откриха останки от римски бани и храм на Посейдон, пише авторът на материала.
"Това е едно от малкото места, където можете да видите еволюцията от гърци, през римляни, до християни. И всичко това на едно място.", смята директорът на Историческия музей в Созопол Димитър Недев. |