Течовете в неработещия Северен поток изпратиха цените на газа с 11% нагоре

Автор: Иван Христов
Коментари (0)
14:29 / 27.09.2022
566
След като вече бяха открити три теча в тръбопроводите Северен поток 1 и 2 на Балтийско море, властите в Германия, Дания и Швеция все още търсят причината за повредата. Необичайно силен спад на налягането вече беше открит в един от тръбопроводите в понеделник вечерта, пише германското издание Handelsblatt.

Междувременно съобщенията за щетите оказват натиск върху европейския пазар на природен газ. Европейският фючърс се покачи във вторник с 11,5% до 193,50 евро за МВч. Въпреки че в момента нито един от тръбопроводите не доставя газ за Европа, инцидентите породиха опасения за безопасността на газовата инфраструктура в ЕС.

"Едновременното сриване на трите офшорни тръбопровода от системата "Северен поток“ за един ден е безпрецедентно събитие“, заявиха от оператора Nord Stream AG  във вторник. "Все още не е възможно да се определи времева рамка за възстановяване на газовата инфраструктура".

Все още не е ясно какво е причинило течовете. Датските военноморски сили и германски специалисти в момента разследват инцидентите, съобщи информационната агенция DPA във вторник, позовавайки се на свои запознати източници. Все още не е изяснена причината за инцидентите.

Според Handelsblatt, най-вероятната причина е саботаж. А, ако е било атака, предвид техническата сложност, извършването му е възможно единствено от държавен актьор.

В доклад на Tagesspiegel също се говори за възможна атака. Вестникът се позовава на "лице, посветено на оценката от федералното правителство и федералните власти“.

Полското правителство не изключи, че откритите от датските власти течове по газопроводите Северен поток 1 и 2 се дължат на руска провокация. Страната е в ситуация на високо международно напрежение, каза заместник-министърът на външните работи на Полша Марчин Пржидач във вторник във Варшава. "За съжаление източната ни съседка води непрекъснато агресивна политика. Ако тя е способна на агресивна военна политика в Украйна, очевидно е, че не са изключени провокации, дори в секторите, които са в Западна Европа“.

Русия също не изключва саботаж или други причини. "Сега не може да се изключи нито един вариант“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков на въпрос дали саботаж може да е причината за спада на налягането.

Ръководителят на датския енергиен орган Кристофър Бьотцау не знае какво може да е причинило течовете. "Може да е корабокрушение, грешка в дизайна или умишлено действие“, каза той пред датското радио, добавяйки, че течовете, които се случиха почти едновременно, са "тревожни“.

Поради това енергийният орган инструктира държавната компания Energinet, която управлява датската енергийна инфраструктура, да повиши нивото на готовност за газовия и електрическия сектор до второто най-високо ниво. Изисква се по-високо ниво на бдителност, отбелязва агенцията.

В Швеция също властите все още не са установили какво е причинило трите теча, довели до пълен спад на налягането в тръбопроводите. Говорител на шведските морски власти не пожела да спекулира за причината за изтичането пред Handelsblatt. "Все още не знаем причината“, каза той.

Томас Кобергер, бивш ръководител на Шведската енергийна агенция и сега професор по енергийна политика в университета Чалмърс в Гьотеборг, не вярва това да е случайност. "Много е малко вероятно случайни събития да доведат до повреда на двата тръбопровода“, отбеляза той пред шведската информационна агенция TT.

Датските власти помолиха корабите да избягват остров Борнхолм, тъй като течовете са близо до брега. Самолети трябва да летят и над засегнатите райони в Балтийско море на височина най-малко хиляда метра. Дания изпрати фрегата в района, за да наблюдава корабния трафик. Според Германската екологична помощ (DUH) няма опасност за околната среда.

Федералната мрежова агенция оценява последиците от повредата на двата тръбопровода за германското енергоснабдяване като незначителни. В началото на септември Русия спря доставките на газ по газопровода Северен поток. Руската държавна компания Газпром вече спря доставките си по тръбопровода във връзка с изтичане на петрол в компресорна станция Портовая.

"Ние сме в процес на изясняване на ситуацията тук в сътрудничество с Федералното министерство на икономиката и съответните власти. В момента не знаем причините за спада на налягането“, заяви говорител на властите. "Не виждаме никакви ефекти върху сигурността на доставките“.

Виж коментарите (0)

Още по темата (246):
27.08.2024 Над 178 млн. лева е платила държавата авансово на три фирми за разширяването на капацитета на "Чирен"
30.07.2024 Запазва се тенденцията за намаляване производството на твърди горива в
България
10.07.2024 Бивш енергиен министър: Добре че България заведе съдебен иск срещу "Газпром" за 400 млн. евро
16.02.2024 Експерт: Цената на парното е двойно по-висока от тази, която трябва да
плащаме!
03.02.2024 Ситуацията на "Булгаргаз" е много тежка
23.01.2024 Бивш министър: Сметките ще са много по-високи!
Още новини от Международни новини:
Арестуваха осем души, след като шестима починаха по съмнения за н...
Европрокуратурата погна управител на наша фирма, опитал да присво...
Експерти: Възможно е да се постигне мир в Близкия изток, но не за...
Една от най-големите компании в света въвежда четиридневна работн...
Урсула фон дер Лайен призова да спрем да мълчим: Жени като Дебора...
Турчин застреля седем души, сред които родителите и сина си


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).