Международен екип от учени по климата заключи, че през 2022 г. количеството съхранена топлина в горните слоеве на океаните се е повишило до рекордните 255 зетаджаула, което е с 10,9 зетаджаула повече от 2020 г. Работата е публикувана в списанието
Advances in Academic Science. Световният океан, както смятат климатолозите днес, остава основната естествена спирачка за изменението на климата. От прединдустриалната ера водите му са абсорбирали около 90% от топлината и около една трета от въглеродния диоксид, отделен от промишлеността, автомобилите и други замърсители. Този процес не само забавя изменението на климата, но също така може да причини фундаментални промени в екосистемите на моретата.
Учените са изследвали процеса на натрупване на топлинна енергия в горната част на световния океан от средата на миналия век до 2022 г. За да направят това, те използват климатични модели и данни, които са събрани от 3000 надводни и подводни буйове, както и автономни станции за проследяване като част от океанографската програма Argo.
Нови термични рекорди
Изчисленията показаха, че намаляването на емисиите, свързани с пандемията от COVID-19 и глобалната икономическа криза, не попречи на Световния океан да постави нов рекорд за количеството топлина. Миналата година той е погълнал около 10,9 зетаджаула енергия, което е около 1,5 пъти повече от средната годишна стойност за последните 40 години.
Както отбелязват изследователите, натрупването на топлина във водите на Световния океан води не само до неговото нагряване, но и до преразпределение на запасите от сол във водите му в резултат на промени в природата и скоростта на близки до повърхността и дълбоки течения. По-специално, най-солените региони на хидросферата, разположени в Средиземно море, в тропическия Атлантик и в западната част на Индийския океан, станаха с 0,13% по-солени през 2022 г. в сравнение с края на 20-ти век.
По подобен начин най-бедните на сол части от световните океани край бреговете на Гренландия и по западното крайбрежие на Европа са станали още по-пресни в резултат на натрупването на топлина в хидросферата. Подобно преразпределение на солта в Световния океан през следващите години може да доведе до сериозни промени в характера на движението на теченията, което може да има изключително негативно въздействие върху климата на планетата, заключават изследователите.