Специалист по киберсигурност: Фактчекингът се премахва само за САЩ, ще бъде  интересен експеримент как ще повлияе на единия и на другия пазар

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
10:56 / 13.01.2025
388
В Европа действа Директивата за цифровите услуги, която задължава социалните мрежи да проверяват факти за истинността. Фактчекингът се премахва само за САЩ и ще бъде доста интересен експеримент как това ще повлияе на единия и на другия пазар. Това каза специалистът по киберсигурност Красимир Трайков в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.

 

Фактчекингът се прави от компании, които моделират съдържанието в дигиталното пространство. "Когато публикуваш пост в  социалната мрежа, който съдържа определени ключови думи, които вдигат червени флагове, се включват модераторите на съдържание, които проверяват неговата истинност и дали не разпространява подвеждаща и заблуждаваща информация. Тези компании в САЩ обаче в миналото много пъти са хващани, че имат определени политически пристрастия спрямо властта. В повечето страни има такива регионални компании, които проверяват определени новини, сравнявайки ги с различни източници“, обясни Трайков.

Сега фактчекърите в САЩ ще бъдат заменени от т.нар. бележки от общността, които ще бъдат добавяни от потребители на определени платформи. В момента този инструмент се използва от платформата Х, допълни специалистът по киберсигурност. "Тези "бележки от общността“ станаха много популярни при борбата с фалшивите новини и дезинформацията. Те ще се показват в балончета под или над всеки пост, който по някакъв начин може да съдържа подвеждащо съдържание, и ще помагат на потребителите при вземането на решение дали да вярват на истинността на поста“, обясни той.

Ако потребител иска да добави "бележка от общността“, той трябва да има регистрация в платформата поне 6 месеца и телефонен номер. "Когато се съберат достатъчен брой "бележки от общността“, алгоритъм проверява дали тези, които са добавили бележките, са с разнородни виждания. Ако всички са с определени политически нагласи, "бележката от общността“ няма да бъде добавена и ще бъде отхвърлена, защото се счита, че няма достатъчно разнородност в мненията“, обясни Красимир Трайков.

"Фактчекингът е и хубаво, и лошо нещо, зависи кой го изпълнява“, добави той.

Динамиката на социалните мрежи с постоянното скролване и бързото и лесно получаване на информация прави проблем проверката на информация от потребителите. "Повечето хора с по-критично мислене, когато усетят, че някоя новина ги пали или жегва по някакъв начин, са склонни да проверят информацията в различни източници, за да установят нейната истинност. Но за голяма част от хората информацията е не повече от няколко секунди – заглавието и първите 1-2 реда от новината. Това е сериозен проблем“, смята специалистът по киберсигурност.

Красимир Трайков даде съвети как потребителите да отсяват информацията в социалните мрежи. "На първо място, да проверим източника, да видим името на уебсайта. Ако не е широко разпространен уебсайт, трябва да имаме едно наум, че може да разпространява някаква форма на дезинформация. След това да проверим автора и неговия профил в социалните мрежи, защото понякога се случва профили да бъдат създавани в рамките на няколко часа, колкото да набълват някакво съдържание с подвеждаща информация, и когато бъдат разкрити, профилите спират. Хубаво е да проверим и датата. Трябва да направим цялостна проверка на съдържанието, защото обикновено заглавията са доста подвеждащи. Повечето потребители четат само заглавието и споделят новината сред тяхната общност от хора. И най-важното – ако нещо бърка във вашите чувства и емоции, особено с гняв и възмущение, трябва да имате едно наум, че това може да бъде подвеждаща информация, направена с цел да достигне до широк кръг от хора възможно най-бързо“, изброи той.

Виж коментарите (0)
Още новини от Международни новини:
Защо самолети разпръскват необичаен розов прах в Лос Анджелис?
Умишлен палеж ли е причината за пожарите в Лос Анджелис?
България попадна в списък на страните, обект на руски саботажи и ...
Мъск иска да купи ТикТок?
Капитан Васил Данов за атаката на "Турски поток": Носи на Русия с...
Най-малко 100 души загинаха, а стотици други са още в капан в зат...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).