В него за опита си разказва семейство мигранти от Ирак, заснело похода си към Западна Европа в планините между двете страни - един от най-често използваните маршрути.
"Бяхме в планината в продължение на три дни и три нощи. Никой не може да я премине без контрабандистите, а тези хора работят с помощта на българската полиция. Забелязах един полицай, който вдигна багажника на колата и видя мигрантите вътре. Полицията беше там", казва иракчанинът Азад Али. Не последвало нищо.
Сръбските граничари обясняват, че най-разпространеният начин мигрантите да преминат планините е да бъдат поети до границата от българска страна, след това оставени да ходят сами, преди да срещнат други трафиканти в Сърбия. Освен, ако не бъдат заловени по пътя.
"Обикновено в 99% от случаите се действа така. Но веднага, след като бъдат разкрити, те намират нови начини", казва граничният полицай Братислав Станоевич.
Това, което правят трафикантите накрая, е да оставят кола до бензиностанция, ресторант или паркинг до главния път. Мигрантите влизат в колата, намират ключовете вътре и я подкарват сами, обяснява Станоевич.
"Нямахме никаква храна или вода, защото ни оставиха в планините. Децата ми почти замръзнаха. Беше ужасно. След третия ден пресякохме пътя и дойде един човек с такси, за да ни отведе в Белград", потвърждава казаното Али.
"Сръбските власти ме връщаха два пъти преди да успея", разказва Абдул Кадри, мигрант от Афганистан.
Екипът на "Скай нюз" заснема и как работят сръбската армия и полицейските патрули на Сърбия и Австрия. Използват термокамери, с които засичат хора на разстояние от 10 километра. На запис от милото лято обаче се виждат над 50 мигранти, които изскачат от храстите, за да се качат в автобуса, който ги чака.