Ще оскъпи ли лятната ни почивка новият екоданък в Гърция?
Както Гърция, така и Турция въведоха от началото на годината увеличение на пътните такси за магистралите си. То е 7-8%. Климатичният данък е свързан с устойчивия туризъм – Гърция работи активно по налагането си като устойчива дестинация. Целта е да се компенсират вредните емисии от пътуванията.Това каза Димитрина Горанова, председател на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА), в предаването "Денят на Фокус“ на "Фокус“.
"Този данък се въведе целогодишно във връзка със зелените политики, приложени от Атина. Участъкът Промахон-Халкидики не е засегнат от повишението на пътните такси – те важат за държавните магистрали. Основният поток българи с коли не минава в този участък и няма да бъде повлиян от таксата“, разясни събеседникът.
Маршрутът Атина-Солун вече ще струва около 33 евро. В края на 2023 г стана ясно, че ще се покачат и цените за посещение за културните забележителности в Гърция. "Акрополът е показателен за начина, по който туризмът може да действа негативно – управляващите тези обекти взимат мерки, за да съхранят културното наследство. Това съхраняване генерира огромни разходи и за мен е нормално таксите да бъдат увеличени заедно с разходите“, каза още Горанова.
Италия също въведе увеличение на входната такса с автобус във Венеция – туризмът става все по-скъп и трябва да търсим баланс може посещенията и съхраняването на културното наследство на съответната дестинация, допълни Горанова.
Българите вече резервират лятната си почивка в Гърция – още сме далеч от поведението на западноевропейците, които от предишната есен планират лятната си ваканция. Това е свързано с нагласите ни, но и с това, доколко имаме предварителна информация кога и дали ще можем да ползваме отпуск,отчетоха от АБТТА.