На страницата има автентични рецепти от всяка една от държавите членки - гаспачо от Испания, картофки и риба от Великобритания, кюфтенца от Швеция. Най-харесваното ястие - с повече от 4300 лайка, е българската шопска салата. Другите предложения за изборното парти от нашата страна са таратор, сирене по шопски, боб чорба и печени ябълки. Шопската салата обаче е несъмненият фаворит. В класацията на най-харесваните ястия за изборната трапеза тя е следвана от литовската студена супа от цвекло. В топ 5 се нареждат също така ястия от Румъния и Гърция, като и двете страни водят със сарми Букурещ - със зелеви, а Атина - с лозови.
Страницата на Европейския парламент дава доста подробни напътствия за направата на любимата българската салата. Така и човек напълно бос в кулинарията ще успее да се справи с приготвянето. Необходимите продукти са 4 домата, 1 краставица, глава лук или четири стръка зелен лук, 2 супени лъжици нарязан магданоз, 1/2 чаена чаша олио, 1/2 чаена чаша настъргано сирене, сол и черен пипер. Организаторите на събитието са помислили не само за храната, но и за специална украса за партито за нощта на евровота.
От страницата на "Вкусът на Европа" всеки домакин може да си разпечата специални подложки за чаши с надпис "Да отпразнуваме европейските избори". Всеки може да си направи и "еврокутия за пуканки". "Вкусът на Европа" предлага дори игра, с която да се забавляваме в изборната нощ.
Готвачите на "Балкантурист" измислили шопската салата, за да изненадат приятно чужденците.
Шопската салата е рожба на ранния социализъм, това е единствената рецепта, която е оцеляла измежду подготвените в края на 50-те години на миналия век шест варианта за зеленчукови ордьоври с национална тематика. Идеята е била да впечатлим чужденците със салати, които отговарят не само на нашите вкусове, но на техните представи за съчетаване на зеленчуци. Така след няколко дегустации в държавното туристическо дружество се е стигнало до избора на вкусната мешаница от домати, краставици, чушки, лук и сирене, известна с името шопска. Останалите варианти също са носели имена на региони - добруджанска салата, македонска салата и още няколко подобни.
В старата българска кухня не е имало салати, припомнят от Института за етнология и фолклористика при БАН. По нашите земи има само едно подобие на салата, което представлява смачкан лук със сол, който е полят с оцет. Тази храна, известна под името сала, се е предлагала предимно в Пловдивско. Добруджа пък е единствената област, в която е било прието да се слагат много сурови зеленчуци на трапезата.
Източник: в. "Монитор"