Сеизмолог: Възможна е предстояща реализация в района Санторини-Аморгос на още някое земетресение с магнитуд около 5

Автор: Вилислава Ветренска
Коментари (3)
09:47 / 21.02.2025
841
Европейският сеизмологичен център представя каталог от 2774 труса с магнитуд 2 и по-голям, осъществени между 31 януари и 19 февруари т.г. в района на Цикладските острови (а не Додеканезите, както се настоява от споменатия център). По повод на разразилия се рой от земетръсни събития вече са публикувани разнообразни хипотези за развоя на събитията. Това съобщава за "Фокус“ Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция "Сеизмология" в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН).

Тук се акцентира на фактологията, т.е. на известното досега.

Сумарната енергия, освободена от вече реализираните в района земетресения с магнитуди между 5.0 и 5.3 (14 на брой), съответства на енергия близка до тази при земетресение с магнитуд 6.4. Усетените трусове, т.е. онези, които са оценени с магнитуд 4.0-4.9 (231 на брой), са отделили сумарна енергия, доближаваща гореспоменатата сума до отделяната чрез магнитуд 6.5. Очаква се (не е оценявано засега) енергията, отделена при многобройните трусове с магнитуд в интервала 3.0-3.9, да представлява липсващото допълнение. Това е частично проявата досега.

В допълнение:

Според домакините на земетръсната последователност, Атинският геодинамичен институт, областта, ангажирана в сеизмогенериращия процес, е ориентирана в направление североизток-югозапад. Размерът й в посока на нейната изтегленост е около 25 км, което съответства на събитие с магнитуд 6.1 (според средностатистическа оценка на Ризниченко); напречният размер от петнадесетина километра сочи магнитуд 6.4. Изглежда, досегашната активност е изпълнила пространството, което се ангажира от евентуално огнище на събитие с по-голяма сила (енергия) от досега освобождаваната.

Характерен белег за района е неговата разчлененост от множество разломи – източникът е турско представяне – ориентирани главно СИ-ЮЗ; в множеството, обаче се срещат и други ориентации, именно изток-запад и СЗ-ЮИ. Странна е изтеглеността на облака от епицентри – северозапад-югоизток – карта, съставена в турската обсерватория Кандили; по всяка вероятност това се дължи на преобладаващ брой регистрации от изток на активността.

Обобщение:

Възможна е предстояща реализация в района Санторини-Аморгос на още някое земетресение с магнитуд около 5.

Поради наличие на множество разломи, показани в резултат от турските проучвания, не може да се изключи поява на земетресение с магнитуд около 6.5 в съседство, например по разлом с ориентация запад-изток, намиращ се западно от остров Санторини.

Виж коментарите (3)

Още по темата (681):
24.02.2025 Рекордно ниски температури от минус 33,8 градуса измериха в Турция
22.02.2025 Meteo Balkans показа симулация на земетресение 7.8 по Рихтер близо до
Бургас
22.02.2025 Турция се бори с най-суровите зимни условия
22.02.2025 Ново земетресение от 4,3 по Рихтер в Анадола: Сеизмолог предупреди за серия от трусове в региона
19.02.2025 Снегът създаде големи неприятности в Турция
19.02.2025 Снежна буря парализира Истанбул, отменени са полети, градският транспорт
спря
Още новини от Международни новини:
Тръмп: Водя сериозни разговори с Путин за прекратяване на войната...
Проф. Михаил Константинов: Тръмп и Путин ще имат да делят много в...
Макрон пристига в Белия дом за разговори с Тръмп
Георг Георгиев от Брюксел: България потвърждава своята категоричн...
Великобритания обяви най-големия пакет от санкции срещу Русия от ...
Световните лидери с първи реакции за изборите в Германия


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).