СЗО: Строгите правила на пандемията могат да бъдат фатални за недоносените бебета
Строгите правила, въведени в родилните отделения, за да спрат разпространението на коронавируса, могат да имат фатални последици за недоносените бебета, алармираха от Световната здравна организация.
От СЗО коментират, че медицинските ползи от физическия контакт между родителите и техните недоносени бебета далече надвишават риска от зараза с коронавирус. Много страни са забранили тези контакти заради пандемията, което е във вреда на бебетата. СЗО препоръчва кенгуру-грижата за недоносени бебета и новородени с ниско тегло, при която детето се поставя кожа до кожа върху гърдите на майката или бащата възможно най-много часове на ден. Освен това се препоръчва недоносените да бъдат кърмени.
Международна анкета сред медицински сестри и лекари установила, че пандемията е довела до ограничения в контактите между бебе и родител. Две трети от 1120-те участници в анкетата са заявили, че ще отделят майката от детето й, ако тестът им е положителен или статусът им е неясен.
По данни на СЗО обаче, рискът от смърт поради ограничения в контакта е с 65% по-висок от опасността бебето да се зарази с фатална коронавирусна инфекция при контакт с родителите.
По този повод своя коментар даде и д-р Бояна Петкова, която ежедневно общува с родители на недоносени деца в ръководения от нея Семеен център за недоносени деца “Малки чудеса" в София: “Проблемът с достъпа на родителите до отделенията по неонатология в България е плачевен.
Забелязвам и пропуски в необходимите консултативни прегледи, докато бебето още е в неонатологичното отделение - например пропусната консултация с кардиолог при многократно чут сърдечен шум. Трагично е също обучението на родителите в грижа за недоносеното бебе след изписването му. А липсата на обучение на родителите потенциално би могла да застраши здравето и дори живота на бебето".