До момента Путин не е отговорил на тези мерки. Но нареди на военните, участващи в учения на територията на Русия, да се завърнат преждевременно в базите си. Това може да се тълкува като крачка назад от военната инвазия в Крим, но все още не е ясно дали не е заблуждаваща акция. Не е ясно защо е предприета подобна стъпка, след като ученията трябваше да продължат до 7 март. По думите на говорителя на държавния глава Дмитрий Песков, военните тренировки не са били свързани със събитията в Украйна и са били успешни.
Нареждането за прибиране на военнослужещите в руските бази дойде само часове, след като изтече ултиматумът на Русия към Украйна, че може да атакува обекти в Крим, ако украинските военни не се предадат. За момента обаче не е предприета подобна операция.
Местни медии съобщават, че няма данни за сблъсъци и обстановката в Крим е относително спокойна.
Нещо повече, Кремъл отрича да е отправял ултиматум към Киев. Москва подчерта, че нейните военни на територията на автономната украинска република, чийто брой според някои вече е 16 хиляди души, са там, за да опазят живота и да гарантират сигурността на гражданите.
САЩ, от своя страна, изостриха риториката спрямо Русия. Вашингтон обяви, че замразява военните си връзки с Москва. От Пентагона посочиха, че продължават да следят внимателно ситуацията в Украйна и поддържат връзка със съюзниците и партньорите си от НАТО.
Американското военно ведомство обаче опроверга информации в медиите, че във връзка със събитията в Украйна САЩ са решили да изпратят свои военни кораби в региона.
Междувременно стана ясно, че Полша е решила да свика извънредно заседание на Съвета на НАТО, в който влизат представители на всички 28 страни - членки на алианса. Според Варшава събитията около Украйна представляват заплаха за съседните държави и това налага предприемането на спешни действия от страна на алианса.
Същевременно Щатите предприеха и икономически рестрикции спрямо Москва. Американският Сенат реши да подложи на обсъждане налагането на санкции на руските банки, да замрази активите на държавните учреждения и частните инвеститори, както и да забрани издаването на визи за руски граждани.
Дискусиите на Сената във Вашингтон ще се проведат на фона на посещението на държавния секретар на САЩ Джон Кери в Киев. В украинската столица се очаква да пристигне и върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън. Дипломатите пристигат, за да обсъдят с местните власти политическата ситуация в Украйна и положението в Крим.
Вероятно Кери и Аштън ще обсъдят с временно изпълняващия длъжността президент на Украйна Александър Турчинов и предложението на Москва за излизане от кризата.
Русия постави две условия, за да седне на масата на преговорите с Украйна и западните сили. Първото условие е да се изпълни споразумението от 21 февруари, включващо конституционна реформа до септември и президентски избори до края на годината. Второто е създаването на коалиционно правителство в Киев.
В преговорния процес за новата власт трябвало да бъдат представени и всички политически сили на Украйна.
И докато светът очаква дипломатическо решение на кризата в Украйна, местни медии разпространиха новината, че три зенитно-ракетни полка на Въоръжените сили на Украйна са преминали на страната на правителството на автономната република Крим, тоест на страната на Русия.
В същото време щабът на военноморските сили на Украйна е бил блокиран от въоръжени проруски демонстранти, които са издигнали барикади пред главния му вход. По думите на представител на щаба обстановката е напрегната и офицерите очакват политическо решение.
В същото време руски военнослужещи в Севастопол пък отново са блокирали достъпа до летище "Балбек" в града, който е отрязан през последните три дни. Според разкази на очевидци персоналът на аеропорта не е бил допуснат до работните си места, като руските военни са заплашили да застрелят в краката онези, които се опитат да влязат в летището.