Прогнозите на икономистите за България са повишаване на брутния вътрешен продукт с 4%. По-бързо от нас, с около 4.7%, са нараснали Чехия и Полша, а по-бавно - Унгария (3.7%) и Словакия (3.4%).
Държавите от източната част на Европейския съюз набират скорост благодарение и на възстановяването на Еврозоната, което задвижва износа. Ръстът се дължи и на леко повишение на възнагражденията, съчетани с хлабава парична политика и рекордно ниска безработица, което повишава потребителските разходи. Bloomberg обаче предупреждава, че Румъния рискува по-бърза инфлация, която може да забави бъдещия растеж.
Миналата седмица Мугур Исарески, гуверньор на Централната банка, предупреди, че за устойчив ръст са нужни решения на проблемите с недостига на квалифицирана работна ръка, както и на недостатъчно доброто усвояване на европейските средства. Риск се оказва и повишения внос, който увеличава дефицита по текущата сметка.
"Двигател на растежа не е просто домашното търсене, но и това отвън", коментират и анализатори от Erste Bank Group. Те посочват, че в Германия икономическите показатели са отлични, а 20% от износа на Чехия, Словакия и Унгария е именно към най-голямата икономика в Европа.
Икономистите предричат, че през следващите тримесечия ръстът ще се забави, тъй като ръстът на заплатите движи инфлацията нагоре и ще накара централните банки да затегнат паричната политика. Миналата седмица Европейската комисия предрече, че растежът ще се забави във всички източни страни, а Румъния ще пострада най-тежко, като експанзията на икономиката достигне 4.4% ръст през 2018 г. от 5.7 процента през тази година.
Източник: money.bg