Риба-робот ще изследва океаните 

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
09:13 / 30.06.2023
436
Екип от учени създаде самозадвижващ се подводен робот, с вид на риба, който да изследва огромното биоразнообразие в океаните. Роботът е проектиран така, че да позволи на морските изследователи да подпомагат опазването и наблюдението на застрашени среди.

"В момента има два основни начина за събиране на данни. При единият водолази или камера влизат в дадена водна екосистема и ръчно преброяват животните и растенията, които се намират там. Вторият вариант е по-усъвършенстван, при него се улавят фини частици, като ларви, парченца водорасли и други организми. Те могат да бъдат изпратени в лаборатория и след това да се извлече ДНК от определени видове. По този начин мога да проверя дали в определен район има сини китове", споделя Леон.

Роботът се движи като риба, може да снима под водата и да събира проби без да нарушава естествения хабитат. "Идеята ни беше действително да се вписва в екосистемата и да бъде приет като част от нея. Затова направихме робот, който да се държи като риба и се възприема от другите морски обитатели като част от тях", допълва Леон.

Роботизираната риба има мека, вълнообразна опашка, която не създава турбуленции във водата. Тя използва изкуствен интелект, за да се ориентира самостоятелно за местоположението си и да се слее със средата на кораловия риф. Рибата - робот може да вземе изолирани проби от ДНК от околната среда и да заснеме видео с висока резолюция, пише NOVA.

"Подводните апарати, с които в момента навлизаме в океаните притесняват морските обитатели и със сигурност не са направени за по-деликатните среди, от които бихме искали да получим необходимата ДНК", обяснява Роберт.

Дължината на робота е близо метър, а теглото му на сушата е почти 10 кг. Задвижва се от силиконова перка с две кухини, в които циклично се изпомпва вода.

"Тези кухини се пълнят и изпразват с вода чрез помпена система и това движи перката напред и назад. Това води до огъване на перката в една посока", разкри Леон.

Целта на учените е роботът да работи самостоятелно в продължение на два часа, преди да се изпразни филтърът му за ДНК и да се наложи да се сменят батериите му.

"Той изплува на повърхността, изпраща ни GPS сигнал и след това ние отиваме да го вземем отново", сподели Леон.

Изследователите са изправени пред един сериозен проблем. Роботът се вписва много добре сред обитателите и би могъл да се превърне в потенциална жертва за някои от по-големите хищници.

Екипът се надява, че техният робот ще помогне на морските биолози да изследват здравето и биоразнообразието на различни рифови екосистеми, които са засегнати от прекомерен риболов, замърсяване и климатични промени.

Виж коментарите (0)
Още новини от Международни новини:
Арестуваха осем души, след като шестима починаха по съмнения за н...
Европрокуратурата погна управител на наша фирма, опитал да присво...
Експерти: Възможно е да се постигне мир в Близкия изток, но не за...
Една от най-големите компании в света въвежда четиридневна работн...
Урсула фон дер Лайен призова да спрем да мълчим: Жени като Дебора...
Турчин застреля седем души, сред които родителите и сина си


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).