България е сред страните, които са цел на американската Агенция за национална сигурност. Това става ясно от публикуван доклад на американското правителство, който цели да осигури известна прозрачност за електронния шпионаж на САЩ след разкритията на Едуард Сноудън.
Докладът е дело на служителите на Джеймс Клапър, директор на националното разузнаване, координиращ дейността на 16-те американски разузнавателни служби. Подробности от него бяха публикувани във в. "Вашингтон пост".
Според документа през 2013 г. специалният съд по надзора върху чуждите разузнавания е издал по искане на тайните служби в САЩ близо 2000 заповеди за наблюдение на различни цели. В доклада не се уточнява какво означава "цел", което означава, че това може да бъде отделен човек, група лица, организация и дори цяла държава. Всеки случай по азбучен ред са изброени 193 държави като възможни цели за хайтек следене. В списъка не фигурират единствено Канада, Великобритания, Австралия и Нова Зеландия, най-близките англоезични "братовчеди" на САЩ. Не се и посочва конкретно колко души са били следени през 2013 г. от електронния шпионаж на САЩ.
Програмата за електронния шпионаж е била класифицирана от министъра на правосъдието и е можела да бъде разсекретена след 15 юли 2035 година. Разкритията за глобалния електронен шпионаж на САЩ бяха направени миналата година от бившия служител на ЦРУ и АНС Едуард Сноудън. В момента той е в Русия със статута на временно пребиваващ.