Западът подготвя серия от мерки, които би трябвало да накарат Русия да преосмисли позицията си по украинската криза, включително и като извади Москва от групата на най-развитите индустриални държави.
Засега неофициално Западът предупреждава Русия, че евентуалната анексия на Кримския полуостров може да има твърде висока цена, водеща до изолация на страната в международните отношения и до тежки последствия за икономиката.
От своя страна руският президент Владимир Путин не показва сериозни притеснения. Той коментира полуиронично реакциите на САЩ, правейки аналогия с лабораторни упражнения с мишки.
"Понякога имам впечатлението, че там зад една голяма мътилка седят някъде в Америка сътрудници на някаква лаборатория и правят някакви експерименти както с мишки, като същевременно не разбират последствията от това, което правят", заяви Путин.
По-рано говорител на Кремъл заяви, че ако на Русия бъдат наложени икономически санкции, страната ще бъде принудена да се откаже от долара като резервна валута и да се ориентира към друга система на плащане в международните си договори.
Той каза също така, че ако бъдат наложени санкции, Русия няма да може да плаща заемите, взети от американски банки и че ще посъветва държателите на американски държавни облигации да ги продадат.
От своя страна полският премиер Доналд Туск, чиято страна свика извънредно заседание на Съвета на НАТО, заяви, че опасността от въоръжен конфликт между Русия и Украйна е реална.
"За първи път въоръженият конфликт е напълно възможен. Точно днес не можем да си позволим да правим да издигаме безсмислени лозунги и да правим гръмки изказвания. Не можем да си позволим никакви грешки. Днес, наистина, ракетите, танковете, войсковите единици и флотилии престанаха да бъдат пионки в теоретични симулации", каза Туск и допълни, че без суверенна Украйна националната сигурност на Полша е застрашена.
След 7-часово заседание на Пакта в Брюксел генералният секретар Андрес Фог-Расмусен заяви, че според съюзниците Русия нарушава суверенитета на Украйна, но НАТО държи на мирно решаване на спорните въпроси.
"Поддържаме всички усилия за мирно решение на кризата в Украйна по силата на международното право, ще продължим консултациите с Украйна, както и с Русия", заяви Расмусен.
В Киев местен съд обяви новото кримско правителство начело начело със Сергей Аксьонов за незаконно, както и насроченият за 30 март референдум за независимост на автономната република.
Ситуацията на Кримския полуостров остава напрегната, като повечето военни обекти се контролират от руски паравоенни части.
Няколко кораба на украинския боен флот са блокирани от кораби на руския Черноморски флот.