© | | Задълбочава се спорът между Русия, Украйна и ЕС относно газовите доставки за Европа. Президентът на Руската федерация Владимир Путин предупреди, че страната му ще прекъсне доставките на газ за Украйна, ако Киев не внесе авансово плащане на суровината. По-рано еврокомисарят за енергийния съюз Марош Шефчович заяви, че Брюксел би желал да се проведат ранни преговори между Москва и Киев за газовите доставки, за да не пострадат в крайна сметка европейските потребители.Руският президент Владимир Путин предупреди, че страната му може да спре газа за Украйна, ако не получи от нея поредното авансово плащане, събуждайки страховете, че спорът между двете съседни държави може да доведе до поредно прекъсване на транзита за Европа - за четвърти път през последното десетилетие. Миналата година Европа е получила около 147 млрд. кубически метра руски газ, което е една трета от общите ѝ енергийни нужди, като около 40% от този газ се транзитира през Украйна.
Русия спира синьото гориво за Украйна три пъти през последните 10 години: през 2006, 2009 и миналата година, обвинявайки Киев, че не погасява задълженията си. Сега спорът се завъртя около доставките на руски газ за Донецк и Луганск, които се държат от проруските сепаратисти. Русия започна да снабдява двете отцепнически републики с газ, като за целта пренасочи количества от горивото, които са договорени с Украйна.
"Газпром" продължава да изпълнява своите договорни задължения. Последното предплащане, направено от украинската страна, ще стигне за още 3 или 4 дни. Ако не постъпи ново авансово плащане, "Газпром", според договора и допълненията към него, ще прекрати доставките. Разбира се, това може да създаде заплаха за транзита за Европа, за нашите европейски партньори. Надяваме се да не се стига до такива крайни мерки и газовите доставки да не бъдат прекъсвани. Но това зависи и от финансовата дисциплина на украинските ни партньори.", каза Владимир Путин.
Путин обвини централното правителство в Киев, че наказва жителите на Източна Украйна заради проруските сепаратисти, като им спира газа. Според него това действие можело да се смята за геноцид спрямо населението на тази част от Украйна, защото в района вече имало жестока хуманитарна криза.
Москва прекъсна доставките за Киев през юни 2014 г. и ги възстанови през декември, след като с посредничеството на ЕК беше подписан анекс към съществуващия договор между "Газпром" и "Нафтогаз" със срок на действие до края на март 2015-та.
Съгласно споразумението Украйна трябва да предплаща количествата синьо гориво. Киев заяви, че няма да плаща повече без нови гаранции от Москва, тъй като не е получил газ на 22 и 23 февруари, за който вече бил платил. Същевременно ЕК предложи да се проведат възможно най-бързо нови тристранни преговори за газа, като най-ранната дата била 2 март.
"Правим всичко възможно, за да запазим зимния договорен пакет между Русия и Украйна. Ще организираме нова тристранна среща между министрите на енергетиката на Украйна и Русия и Европейската комисия, ще го направим колкото се може по-скоро. Търсим възможни дати.", обяви Марош Шефчович - зам.-председател на ЕК, отговарящ за енергийния съюз.
Шефчович допълни, че антимонополните органи на ЕС ще обявят до няколко седмици резултата от разследването срещу "Газпром". Руската компания е обект на разследване от септември 2012 г. за злоупотреба с монополно положение в Източна Европа. |