Проучване обръща представите за ковид ваксините и имунитета
Част от хората, заразени с коронавируса през 2020 г., които след това са били ваксинирани с иРНК ваксини като тези на "Пфайзер" и "Модерна" са развили свръхимунитет с много високи нива на антитела способни да неутрализират различни щамове на SARS-CoV-2.
Проучване на университета "Рокфелер" в Ню Йорк констатира, че антителата на 14 души, ваксинирани след като вече са били заразени с коронавирус, са успели да неутрализират шест щама на коронавируса, включително "Делта" и дори предизвикващия тежък остър респираторен синдром SARS-CoV-1, идентифициран през 2003 г., съобщава БГНЕС.
Антителата при изследваните ваксинирани хора, които не са преболедували COVID-19 и неваксинираните, които са го преболедували, междувременно са били безпомощни срещу някои от щамовете на SARS-CoV-2 и SARS-CoV-1.
"Разумно е да се предположи, че хората с такъв хибриден имунитет ще бъдат доста по-защитени от останалите, а може би и от всички версии на SARS-CoV-2, с които вероятно ще срещнем в обозримо бъдеще", коментира ръководителят на изследването, вирусологът проф. Пол Биениас.
Той предполага, че развилите свръхимунитет ще са имунизирани и срещу бъдещи коронавируси, които на този етап не са ни познати.
Друго проучване установи, че здравите хора, които са преболедували SARS-CoV-2 и са се ваксинирали, са придобили шест до 100 пъти повече антитела в сравнение с тези, които са ваксинирани, но не са боледували от COVID-19 или само са изкарали инфекцията без да се ваксинират.
Различно изследване пък разкри, че имунните системи на близо една трета от преболедувалите COVID-19 спират да произвеждат антитела срещу инфекцията.