Според официалните данни от турския Върховен избирателен съвет на вота в неделя малко над 51% от гласоподавателите са подкрепили реформите.
Демонстрации снощи имаше на различни места в Истанбул, като кварталите "Бешикташ" и "Кадъкьой". Протестиращите не признават резултатите от референдума.
Това са малки за мащабите на Турция протести - от по 1000 - 2000 души, но именно с такива малобройни акции в защита на парка "Гези" започнаха размириците през 2013 г., припомни Нанев.
Големите медии в Турция не отразяват това недоволство. В реч пред свои привърженици в Анкара пък президентът Реджеп Тайип Ердоган го иронизира, като каза: "Виждам, че онези с тенджерите и тиганите пак са излезли".
На този фон вчера Съветът за национална сигурност реши да удължи извънредното положение в страната. Утре предстои парламентът да гласува това решение, но едва ли ще има проблем то да бъде одобрено.
Мярката беше въведена на 19 юли - дни след неуспешния опит за преврат.
Що се отнася до референдума, международните наблюдатели обявиха, че той е далеч от признатите стандарти. Ердоган обаче контрира, че Турция не признава оценката на Европа, пред чийто врати чака вече 50 години.
Същевременно лидерът на основната опозиционна партия в Турция Кемал Кълъчдароглу обяви, че е доволен, че близо 50% от гласувалите са избрали отговор "Не", като така са защитили демокрацията и републиката. Според някои експерти това изказване признава резултата от вота и с него опозицията прави крачка назад.