© | | Постъпват противоречиви сведения колко пъти е било нарушението примирието в Източна Украйна, което влезе официално в сила в полунощ на 15 февруари. Началникът на Службата за сигурност на Украйна Валентин Наливайченко съобщи за поне 9 нарушения в първите два минути на примирието. На брифинг в президентството той уточни, че нарушението е минометен обстрел в Луганска област.Наливайченко отбеляза, че цялата информация веднага се докладва на президента, Генщаба и на мониторинговата мисия на ОССЕ.
Малко след старта на примирието украинският президент Петро Порошеко обвини проруските сепаратисти, че "застрашават" мирния процес.
"Искам да ви кажа какво ще направим, ако мирният процес бъде нарушен. Когато ни ударят шамар по едната буза, няма да им подлагаме и другата. И нека Бог ми прости. Ще направя всичко по силите си да не се изпуска този последен шанс за дълготраен мир и политическо решение в Донбас. Украйна се нуждае от мир повече от всякога", заяви Порошенко.
Представителят на Генщаба на Украйна Владислав Селезньов заяви, че като цяло прекратяването на огъня се спазва и артилерийска стрелба не се води. Той обаче уточни, че през първите 4 часа от примирието неконтролируеми въоръжени формирования са извършвали обстрели локално, а не системно - три пъти е било обстреляно селището Чернухино и още три пъти селището Золотое.
"За времето от 3 до 4 чака пред нощта не са били фиксирани обстрели на нашите позиции", написа той в страницата във "Фейсбук". Преди това той бе съобщил, че към 02.30 часа е имало 9 случая на обстрели от страна на опълченците срещу позиции на силоваците в Донецка и Луганска области.
Два батальона на "Десния сектор" не спазват примирието в Донбас, обяви по-рано лидерът им Дмитрий Ярош. Наскоро той направи изявление, че движението му не признава Минските договорености и продължава военните действия.
На свой ред ДНР съобщи, че украинските сили са водили артилерийски обстрел в градовете Енакиево, Горловка, срещу Донецкото летище и в района на областния град Дебалцево, който е важен железопътен възел. Има жертви сред населението.
Едуард Басурин от военното министерство в Донецк заяви, че опълчението е трябвало да отвърне избирателно на огъня.
Прекратяването на огъня е част от Минските споразумения, подписани на 12 февруари с посредничеството на Германия и Франция, които са част от "нормандския формат", включващ още Русия и Украйна. |