Посланикът на ЕС в РСМ: Скопие да спазва споразумението с България, по-добро няма да получи

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
20:05 / 28.07.2024
1636
"Постигнато е споразумение през 2022 година и не вярвам Република Северна Македония да постигне по-добро. Европейският съюз няма желани за предоговаряне на рамковото спораумение", заяви в северномакедонската редакция на "Радио Свободна Европа" посланикът на ЕС в Скопие Дейвид Гиър.  той призова вписването на българите в конституцията на страната и изпълнението на всички 40 препоръки към съдебната реформа да се случат възможно по-скоро.

"Разбира се, ние приветстваме ангажимента на правителството за напредък по пътя към ЕС и вече сме свидетели на добър напредък, не на последно място в някои от дискусиите, които проведохме по програмата за реформи, която според мен напредна много положително, дори за краткото време на новото правителство. Сега, по отношение на конституционните поправки, вече имаме решение на масата. Спомняте си, че през юли 2022 г. следях много внимателно преговорите, които се проведоха и това което беше постигнато на 22 юли, не беше лесен процес и от двете страни бяха направени компромиси. И в резултат на това мисля, че това беше най-добрата сделка, която можеше да бъде направена по това време. Може ли това правителство да постигне по-добра сделка? Аз лично много се съмнявам. Разбира се, това е въпрос между двете правителства, но много се съмнявам, че може да се постигне. И не виждам желание в Брюксел за преразглеждане на преговорната рамка, която е в основата на преговорите на РСМ за членство в ЕС. Както казах, има решение на масата. Би било добре да се премине към това решение сега".

На въпрос може да има и друга пречка за интеграцията на Северна Македония в ЕС и какъв механизъм има Гърция като член на ЕС за блокиране или оказване на натиск върху Скопие, посланикът отговори:

"Но с уважение, начинът, по който този въпрос е формулиран за мен, е напълно погрешен, защото споразумението от Преспа даде възможност на страната да върви напред към НАТО, да върви напред към членство в ЕС. Донесе значителни ползи. Като цяло търговията се е увеличила повече от два пъти през периода, откакто е постигнато споразумението от Преспа. Видяхме дори сътрудничество във военната сфера, но и в много други области. Така че Преспа беше истински позитив. Така че въпросът не трябва да бъде  какви механизми съществуват за да се блокира решението.

"Въпросът трябва да бъде как можем да напреднем конструктивно чрез пълното прилагане на споразумението от Преспа, за да се възползваме наистина от тези позитиви, защото добросъседските отношения между двете страни са в интерес на всички. В крайна сметка, ако има различия, те могат да бъдат разрешени в рамките на самото споразумение от Преспа".

Виж коментарите (0)

Още по темата (113):
20.11.2024 "Нова Македония": Срещи с "националиста-шовинист" и "гробокопач на македонците" Румен Радев не ни трябват, те протичат като между "глух и сляп"
20.11.2024 Мицкоски: В Косово, Албания и Сърбия живеят повече българи, защо само от нас се изисква включването им в Конституцията?
19.11.2024 Президентът Радев за изказването на Силяновска: Тя много ясно осъзнава, че ангажиментите трябва да се изпълняват
13.11.2024 Гордана Смиляновска към президента Радев: Вие сте най-стабилният елемент в държавата
03.11.2024 Любчо Георгиевски: В РСМ се издават исторически фалшификати
31.10.2024 България и Северна Македония се споразумяха за Коридор 8
Още новини от Международни новини:
Предстои голяма промяна с една от най-използваните търсачки в све...
Голяма компания за електроуреди затваря два от заводите си: Близо...
В Гърция арестуваха членове на българска банда, принуждавала свои...
Австрия е напът да се откаже от ветото за Шенген срещу България и...
МНС издаде заповеди за арест срещу Нетаняху, Галант и "вероятно л...
Завръща се в Европейската сметна палата


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).