Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Папските конклави - най-секретната изборна процедура в света
Автор: Екип Burgas24.bg 12:39 / 22.04.2025Коментари (0)555
©
Папата оглавява Католическата църква и се смята за наследник на Свети Петър, което му дава духовна власт над 1,4 милиарда вярващи. Католиците вярват, че тази приемственост го свързва пряко с Исус Христос, превръщайки го в основен източник на духовно ръководство.

Наред с Библията, неговите учения оформят вярата и практиките на Църквата. Други християнски деноминации, като протестантите и православните, не признават неговия авторитет.

Кандидатите за глава на Римокатолическата църква трябва да са мъже и кръстени католици. И въпреки че не е изрично изискване, почти всеки понтифекс е бил кардинал, преди да бъде избран.

Няма възрастова граница за това кой може да стане папа, но Франциск беше на 76, когато пое поста, а сега е на 88 години. Папа Бенедикт XVI преди него беше на 78 и беше папа само осем години преди изненадващото си пенсиониране на 85 години.

Папата се избира от 120 кардинали, които трябва да са на възраст под 80 години към момента на смъртта или оставката на предишния папа. Към 22 януари светът има 252 кардинали, от които 138 отговарят на изискването за възраст. Не е ясно как се избират 120-те, които избират папа. В предварителните срещи могат да участват лица над 80 години.

Вътре в конклава

След като папа Франциск бъде погребан, деканът на Кардиналския колеж, кардинал Джовани Батиста Ре, разполага с 15 до 20 дни, за да свика кардиналите в Рим.

Папските конклави са известни с това, че са изключително трудни за предвиждане, тъй като представляват най-секретната изборна процедура в света. След като кардиналите влязат в Сикстинската капела, те нямат право на никаква комуникация с външния свят, докато не бъде избран нов папа.

Единствените допуснати лица в капелата и къщата за гости са лекари, изповедници, церемониалмайстори, готвачи и почистващ персонал, които също са обвързани с тайна относно всичко, свързано с конклава.

"За разлика от други световни управления, тези мъже не са обвързани с политически партии, така че никой не знае с точност какви са техните приоритети, какво мислят по спорни теми и какво ще им бъде най-важно при гласуването. Всичко това създава огромна интрига и почти никаква сигурност“, казва Давиде Глионе от BBC в Рим.

 

Процесът на гласуване

Кардиналите гласуват на прости хартиени карти, върху които е изписано на латински: "Избирам за Върховен понтифекс“.

Те минават в ред на старшинство и поставят картите в голяма сребърна и позлатена урна.

След това трима помощници на камерленгото, наречени счетоводители, броят гласовете, докато ги четат на глас. Всички карти се нижат на конец и се изгарят.

Димът на решението

В задната част на Сикстинската капела има две пещи:

Дясната се използва за изгаряне на бюлетините;

Лявата – за генериране на дим, който показва резултата от гласуването.

Черният дим означава неуспешен вот, а белият дим обявява, че е избран нов папа. За да няма объркване, белият дим е съпроводен с биене на камбани.

Кога има избран нов папа?

Нов папа се избира само когато се достигне мнозинство от две трети от гласовете – процес, който може да отнеме време.

Ако не се постигне избор още в първия следобед, кардиналите гласуват до четири пъти на ден. Ако след третия ден няма резултат, се допуска почивка за молитва.

След това кардиналите могат да си почиват на всеки седем гласувания. Ако след 33 рунда няма избран папа, се провежда балотаж между двамата с най-много гласове.

Колко време трае един конклав?Най-дългият в историята продължава две години и девет месеца, започвайки през ноември 1268 г. и приключвайки през септъември 1271 г.

След няколко промени в правилата с цел ускоряване на процеса, средната продължителност на конклавите от началото на XX век е около три дни. Най-дългият през този период, през 1922 г., продължава пет дни.

Папа Франциск и неговият предшественик папа Бенедикт XVI бяха избрани след двудневен конклав.

След като папа бъде избран, майсторът на папските литургични тържества се връща в параклиса и деканът на Колегията на кардиналите – който ръководи конклава, ако са на възраст под 80 години – пита победителя: "Приемате ли каноничния си избор за върховен понтифекс?“.

Ако приемем, че кардиналът казва "Приемам“, деканът пита: "С какво име искате да ви наричат?“. Папските имена първоначално са имали за цел да католицизират рожденото име на победителя. Папа Йоан II, избран през 533 г., е първият, който прави това, защото е роден като Меркурий, кръстен на римския бог Меркурий. Сега те често се приемат като почит към предишни папи и като показател за подхода на новия към работата.

Въпреки че папата се смята за наследник на Свети Петър (бел. ред. първият папа в историята на християнството), никой не е избрал Петър за своето папско име, отчасти за да се избегнат сравнения с основателя на Римокатолическата църква и отчасти поради древно пророчество (бел. ред. на ирландският светец Мелахия), че нов папа, наречен Петър, ще бъде последният глава на Римокатолическата църква и ще предшества края на света.

Майсторът на литургичните церемонии след това въвежда информацията в официален документ, от комина на Сикстинската капела излиза бял дим и камбаните на базиликата Свети Петър бият.

След това новият папа се преоблича в бялото си расо и един по един облечените в червено кардинали се приближават, за да се закълнат в подчинение.

Новият папа ще спре и ще се помоли в параклиса на Павел за няколко минути, преди да излезе на лоджията на балкона с изглед към площад Свети Петър. Преди него на балкона е кардинал, който обявява "Habemus papam!“ ("Имаме папа!“) и след това го представя на света на латински.

Тогава се появява новият понтифекс и произнася първите си публични думи като глава на Римокатолическата църква, пише Vesti.



Още по темата: общо новини по темата: 37
25.04.2025 »
25.04.2025 »
25.04.2025 »
25.04.2025 »
23.04.2025 »
23.04.2025 »
предишна страница [ 1/7 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Международни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Интеграцията на Западните Балкани в ЕС
Великден 2025
Бюджет 2025
Природни стихии
Серия от трусове в Турция
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: