От своя страна Яценюк каза, че Украйна ще бъде част от западния свят. Той декларира, че страната му няма да отстъпи Крим, но е готова на преговори и компромиси.
Украинският министър-председател каза още, че правителството в Киев няма да изостави хората в Крим, тъй като всички те са граждани на Украйна.
"Крим не е отделна част от Украйна, и ние ще сторим всичко, което зависи от нас, за да не бива прекъсвано снабдяването с храна, питейна вода, енергия, газ до полуострова. Всички жители на Крим са украински граждани, ние трябва и ще се грижим за тях", добави той.
По време на срещата си с Обама Яценюк обяви, че следващата седмица Украйна ще подпише споразумението за асоцииране с ЕС.
Временният президент на Украйна Олександър Турчинов се обърна с изявление към армията и също изтъкна, че Крим е неотменима част от страната.
Той посочи, че на пътя на развитието на Украйна е застанала руската военна агресия.
Група американски сенатори ще посети Украйна в четвъртък. В състава на делегацията влизат Джон Маккейн, Джон Барасо, Рон Джонсън, Ричард Дърбин, Джеф Флейк, Джон Ховън, Кристофър Мърфи, Шелдън Уайтхаус и Рон Джонсън.
По-рано сенатът одобри законопроект, който предвижда увеличаване на помощта към Украйна и санкции срещу отговорните за агресията срещу страната.
Очаква се в четвъртък Европейският парламент да одобри резолюция в подкрепа на реформите в Украйна и да даде зелена светлина за финансова помощ за Киев от 11 милиарда евро.
Същевременно се съобщава, че Русия струпва армейски части по границата с Украйна, като бойни машини се движат по улиците на Ростов на Дон посред бял ден и без всякаква маскировка.
В самия Крим продължава подготовката за референдума, насрочен за 16 март, който трябва да позволи отделянето на полуострова от Украйна. Западните държави, включително и България, обявиха, че няма да признаят допитването за законно.