Няма напредък в работата на съвместната историческа комисия със Северна Македония

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
10:18 / 23.05.2022
1010
Последният месец и половина няма напредък в работата на съвместната историческа комисия между България и Северна Македония. Това заяви в "Денят започва" съпредседателят на комисията от българска страна - историкът и дипломат проф. Ангел Димитров. От българска страна е направено предложение за съвместно честване на светите братя Кирил и Методий, но то не е организирано.

Правителствени делегации от двете държави днес ще почетат светите братя в Рим, където е гроба на Свети Кирил Философ. Честванията обаче ще се случат отделно, а извън тях е предвидена среща между българския премиер Кирил Петков и северномакедонския му колега Димитър Ковачевски. Съвместно честване на паметта на светите братя Кирил и Методий не би било прецедент, защото вече се е случвало на два пъти, отбеляза проф. Димитров. Той напомни, че по отношение на Св. Св. Кирил и Методий има постигнато съгласие в историческата комисия.

"Един от малкото успехи в работата на комисията е, че има постигнато съгласие: когато се говори за светите братя, да се подчертае ролята на българската държава и българските владетели за съхраняването и развитието не само на писмеността, но и на литературата и на християнската култура сред славянството." - каза той.

От февруари до май са проведени три заседания на съвместната историческа комисия. На първото е постигнато съгласие относно Цар Самуил комисията да взима предвид, освен българската позиция, и тази на световната медиевистика, която съвпада с българската. Проф. Димитров определи това като съвсем малък напредък и подчерта, че оттам нататък работата отново е безрезултатна.

"Проблемът е, че нашите колеги се опитват да не приемат термина "обща история". Когато не приемаш съществуването на един исторически феномен, който дори е описан в договора за добросъседство, защото те говорят не за "обща история", а за "споделена история", тогава има едно бягство от желанието да се направи сериозен критичен анализ на собственото минало. И тук е големият проблем." - изтъкна проф. Ангел Димитров.

В "Денят започва" той призова властите да не допускат външен натиск, независимо дали има опити за такъв или не.

"Трябва да работим упорито и последователно, за да обясняваме нашата позиция. Това е единственият път. Ние трябва да се срещнем някъде с нашите колеги. Не може само от България да се очаква да прави отстъпки и компромиси. Катарзисът е там и трябва да се състои в Северна Македония, защото критичен анализ на югославското наследство там все още не е направен." - подчерта проф. Ангел Димитров.

Виж коментарите (0)

Още по темата (862):
05.10.2024 Димитър Русков: РСМ залъгва с изкуствени проекти, а реториката им се пренася от България срещу целия ЕС
29.09.2024 Соломон Паси за отношенията между България и РСМ категоричен: Единственият печеливш е Русия
28.09.2024 Красимир Каракачанов: Господин Мицкоски ще се опитва да насажда омраза не само към България
25.09.2024 Проф. Неделчев: Ще се стигне до замразяване на отношенията ни с РСМ, което е един тупик
16.09.2024 Радев с първи коментар след срещата с президента на РСМ 
16.09.2024 Президентски съветник за визитата на Гордана Даковска: Ако държавник от съседна държава дойде да пие кафе в България, трябва да сложим знамената й в заведението?
Още новини от Международни новини:
Европрокуратурата погна управител на наша фирма, опитал да присво...
Експерти: Възможно е да се постигне мир в Близкия изток, но не за...
Една от най-големите компании в света въвежда четиридневна работн...
Урсула фон дер Лайен призова да спрем да мълчим: Жени като Дебора...
Турчин застреля седем души, сред които родителите и сина си
На 91 години си отиде една от най-известните британски писателки


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).