Нови правила при плащанията в брой
Европейският парламент и страните от Европейския съюз се споразумяха за въвеждането на таван на плащанията в брой от 10 000 евро. Промяната е част от усилията на европейските институции в борбата срещу прането на пари.
Страните членки ще могат да въведат или запазят по-нисък таван на плащания в брой, ако искат, но не и по-висок. Такава например е ситуацията с България, където таванът е 10 хил. лв. (около 5 000 евро). В осем страни от Европейския съюз таван няма, а в останалите той е около 10 хил. евро.
Новите правила се нуждаят от официално одобрение от държавите от ЕС и целия парламент, преди да станат закон, но това вероятно ще се случи преди европейските избори, насрочени за началото на юни.
Сделката от четвъртък въвежда и единен наръчник на ЕС за справяне с прането на пари и основава нов европейски орган за борба с прането на пари (AMLA), който ще може да се намесва, ако националните власти са твърде мудни или неефективни.
Доставчиците на криптоуслуги пък ще бъдат задължени да извършват проверка на клиентите си, в случаите когато те извършват трансакции за 1000 евро или повече.
Освен това задължените субекти ще трябва да удостоверяват самоличността на лицето, което извършва плащане в брой от 3000 до 10 000 евро.
Това е добър ден за гражданите и бизнеса на ЕС, но лош ден за олигарсите и терористите“, каза Ееро Хейналуома, един от евродепутатите, които участваха в преговорите, приключили в четвъртък.
"Една от основните ни цели беше да гарантираме, че престъпниците с бели якички вече няма да могат да перат парите си чрез придобиване на скъпи коли, яхти и частни самолети“, каза Пол Танг, депутат, който преговаря от името на европарламента.
Един от депутатите каза пред репортери, че подобни покупки са "любимите играчки на олигарсите“, информира Economic.bg.