Николай Драгиев за "распутицата" в Украйна, гениалната стратегия на Путин и възможния мир
В момента войната в Украйна навлезе в една доста статична фаза, което се обуславя от изравнените възможности на двете противостоящи страни и сезона, който сега започва, това е т.нар. "распутица“ в Украйна. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Николай Драгиев, който следи войната в Украйна.
"Дроновете са най-важният актив и за армията на Русия и за тази на Украйна. А най-горещата точка е районът на Авдеевка, където изглежда на руската армия е спуснато политическо решение да превземе с цената на всички възможни средства и огромни загуби, този град, който още от 2014 година се мъчат да го окупират, и нищо чудно да успеят. Водят се много тежки боеве вече в самите предградия на града и т.нар. Коксохим – това е един голям завод, който е изключително важна опорна точка в украинската отбрана", обясни Драгиев.
По думите му засега положението на украинците е доста тежко, но все още не е станало критично: "Те се отбраняват изключително умело и засега отблъскват тези руски атаки. Тази офанзива започна на 10 октомври, т.е. преди месец и нещо, и според независими източници и изчисления дотук, руснаците са загубили около 10 000 души и повече от 200 единици бронетехника.
Според Драгиев двете страни имат в момента известен паритет на бойното поле: "Всяка има своите положителни и отрицателни страни, т.е. плюсове и минуси. Руснаците все още разполагат с повече хора, повече жива сила и повече техника, но това е вече доста остаряла техника от 60-те и 70-те години, поради простата причина, че за тези вече почти две години война те претърпяха огромни загуби. За да не бъда голословен около 2/3 от модерните им танкове вече отидоха на кино, около 1/3 от авиацията и особено хеликоптерите постараха изключително много. Така че в момента те успяват да поддържат равновесието, благодарение на своята превес в живата сила и на разконсервирането на стара техника от 60-те 80-те години, които действително те все още имат в наличност, и това им позволява да задържат положението на фронта, и даже да организират локални офанзиви, каквато е тази в Авдеевка".
Драгиев отбеляза, че войната рано или късно ще свърши, но погледнато от сегашната перспектива, по-скоро това няма да е скоро: "Евентуално урегулиране по дипломатически път на конфликта в момента бих казал, че повече би обслужило интересите на Русия. Защо? Защото точно това е цялата "гениална стратегия“ на Путин и на неговото обкръжение. След като още през миналата година стана ясно, че те нямат сили да постигнат военна победа и да наложат тези цели, които си бяха поставили, те заложиха на друга карта, а именно на затягане на конфликта, неговото продължаване неограничен във времето, докато в един момент те таят надежда, че западната коалиция може да се пропука, могат да се появят съмнения, и тази помощ, която е насочена към Украйна, може да спре, и това да им позволи или да постигнат мир при изгодни за тях условия, или да нанесат някакъв много мощен, съкрушителен удар, който да накара украинците наистина да капитулират. Така че в момента дипломатическо регулиране смятам, че не е възможно. Самият президент Зеленски каза, че изобщо не е готов да преговаря".
Николай Драгиев добави, че всички искат мир, но въпросът е при какви условия ще бъде сключен този мир: "Аз все още не съм чул от Запада или от Америка, че тази война ще се води до пълното изгонване на Русия от Украйна и пълно поражение на путинския режим".